AddToAny

Som 14-åring skrev JANNICKE MIKKELSEN sin første søknad til NASA. 25 år senere ble hun Norges første astronaut.

– Jeg sammenligner det med en skitur, sier Jannicke Mikkelsen. – En skitur med pulk. Astronauten sitter et par meter bortenfor Framskipet, inne på Fram-museet i Oslo.
Hun snakker om verdensrommet. Om å sveve der ute, 450 000 meter over bakken, med et romskip som transportmiddel, i runde etter runde, rundt kloden vår.
– I pulken har vi alt vi trenger for å overleve: klær, mat, vann, medisiner og alt oksygenet vi trenger for å puste. Og så drar vi den pulken 56 ganger rundt jordkloden.
Pol-tur. I april i fjor raste Jannicke Mikkelsen gjennom verdensrommet, med en fart på 27 000 km/h.
Det er 25 ganger raskere enn lydens hastighet. I 3,5 døgn svevde hun 450 000 meter over bakken.
Som første bemannede romskip noensinne fløy hennes Fram2 i polar bane rundt kloden. Dermed ble Mikkelsen og hennes tre astronautkolleger de første menneskene som med egne øyne fikk se polområdene fra verdensrommet.
Utsynet både skremte og gledet henne. På en og samme tur opplevde hun det beste og verste med menneskeheten.
Jordnær. Jannicke Mikkelsen har drømt om å bli astronaut så lenge hun kan huske. Da hun til slutt ble det – tross enorme hindringer – skyldtes det både tilfeldigheter og dedikasjon. Som hun selv sier: «Da muligheten plutselig lå foran meg, var jeg klar. Da grep jeg sjansen med begge hender». Det første minnet hun har i livet er fra Frammuseet, hvor hun nå sitter og ser på bilder av Roald Amundsen og Fridtjof Nansen. Svarthvitt-bilder av menn i isødet, med hunder, kameraer og navigasjonsutstyr. Fra barndommen minnes hun å gå der oppe på dekk, under lyden av is som sprekker.
Hun husker farfarens beroligende stemme: Det te skipet var bygd for å tåle polisens knusende krefter.
35 år senere har hun vært på sin egen polekspedisjon og utforsket det umulige. Hun har trent, lagt en plan, øvd og sett for seg alle mulige scenarioer.
Hun har gjort ting ingen har gjort før henne, og hun har lykkes. Nå ønsker hun å dele sine erfaringer og legge til rette for at andre mennesker kan gjennomføre sine oppdagelser.
– Mitt ønske er å gjøre det uforståelige i verdensrommet så jordnært som mulig, sier Mikkelsen.
Tapt barndom. Hun kom til verden nesten fire måneder for tidlig, i Edinburgh, ikke langt fra morens barndomshjem. I uker svevde hun mellom liv og død. Den kilos-tunge kroppen var knapt større enn pappas hånd. Hun var uskikket for livet på kloden, og hullet i hjertet gjorde det ikke enklere.
10 år senere, i full galopp på en rideskole på Hurumlandet, svingte hesten brått til venstre mens Jannickes kropp fortsatte fremover. I et ukontrollert fall ble hodet det første som traff stolpen. Hun våknet med to brudd i skallen og ett i nakken. Jenta var lam fra nakken og ned.
– Jeg brukte fem år på å lære meg å gå igjen, sier Mikkelsen. På småbruket hvor familien bodde, ble internett hennes beste venn – i tillegg til tre esler. Etter å
Gå til mediet

Flere saker fra Fjell og Vidde

DNT har i flere år feiret FjellPride på Sota Sæter. Etter en kort pause er det som har blitt en kjær markering av mangfold og likeverdig kjærlighet tilbake!
Fjell og Vidde 20.04.2026
Leirvassbu i Jotunheimen har vært igjennom en omfattende oppgradering.
Fjell og Vidde 20.04.2026
Speiderhuset, som tidligere hadde 50 sengeplasser i sovesal, har blitt erstattet av et moderne losjihus med 48 sengeplasser.
Fjell og Vidde 20.04.2026
Du har kanskje lagt merke til at flere av DNTs medlemsforeninger har endret navn i nyere tid.
Fjell og Vidde 20.04.2026
TROLLFJORDHYTTA ER FULL. I sommermånedene er det knapt plass til flere turgåere innenfor hytteveggene.
Fjell og Vidde 20.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt