AddToAny

Å høste lyset

Jeg sitter og ser rett på Trollveggen, Romsdalshorn, Vengetind den ene veien – og mot Loftskarstind og Klauva den andre veien. Det er en fin plass her på verandaen på Skorgedalsbu.
Alt rundt meg har en eller annen form for pastellfarger, og det er ikke en sky på himmelen.
Nedtonet og svakt, men likevel kontrastfylt. Små vindkast gjør at bladene rasler på et av de store ospetrærne som står ved hytta. En beroligende lyd. Elva suser der nede. Det er varmt, altfor varmt til å være september?
Jeg har på meg shorts og dunjakke – og klokka er seks på morgenen. Det er varmt nok til at jeg ikke fryser og føles skremmende lik en deilig julimorgen.
Himmelen er lys rosa, gul, lilla og blå. Alt går inn i hverandre, fargene spiller hverandre gode. Jeg titter inn i dalen jeg skal gå senere. Det ligger et svakt tåkeslør i bunn. Jeg gleder meg til jeg er over tregrensa.
Der kan jeg se. Der får jeg puste. Det er bare ei jente fra Sveits og jeg som har overnattet på hytta denne natta. Hun gikk fra Måsvassbu i går – dit jeg skal i dag.
Vi har mange fine samtaler. Hun er veldig direkte. Vi snakker om frykt vs respekt i fjellet. Og hun stiller meg spørsmålet: Hvor mye kan man respektere noe, før det går over grensen til frykt? Og kan en irrasjonell frykt holde en tilbake fra å få fine opplevelser i fjellet?
På turen innover og oppover mot Måsvassbu snirkler stien seg i Ljøsådalen. Det er tydelig at jeg er den første som går her denne morgenen. Spindelvevene jeg går inn i, er ikke få.
Gå til mediet

Flere saker fra Fjell og Vidde

Da DNT ble stiftet i 1868, hadde grunnlegger Thomas Heftye en klar visjon: å «gjøre det let og billigt, at riktig mange kan komme og se, hva der er stort og vakkert i vort land».
Fjell og Vidde 26.09.2026
Jeg kjenner dødsfrykten pumpe gjennom kroppen min, idet et nytt vindkast presser hardt mot meg og havkajakken.
Fjell og Vidde 26.09.2026
Overskriften til Aftenposten lyste mot meg en morgen i begynnelsen av september 2025: DNT skal stenge både stier og selvbetjeningstilbudet på de betjente hyttene.
Fjell og Vidde 26.09.2026
MAJA LUNDE (f. 1975) er en norsk forfatter kjent for blant annet romanen Bienes historie og barneboka Snøsøsteren.
Fjell og Vidde 26.09.2026
Ihjertet av Helgelands skjærgård trår to tursko oppover Stortindens siste høydemetre. Skoene fylles av DNT-frivillig Erlend Neergaard.
Fjell og Vidde 26.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt