Utdanning
06.06.2017
Yngve Slettholm vil ha slutt på at Kulturdepartementet kaller klasserommet for et privat rom.
Nære og tette bånd mellom lærer og elev er argumentet for at klasserommet ble definert som et privat område i forarbeidet til Åndsverkloven fra 1961. Hvorfor meiner du dette ikke bør gjelde lenger?
Ingen er på skolen av private grunner. Læreren er på jobb. Elevene er der fordi de må. Klasserommet er ikke en privat sfære, sjøl om det naturligvis er et mål med god kontakt mellom dem som er der. Bakgrunnen for å kalle klasserommet privat ligger i at dramatiske verk har en egen beskyttelse i Bernkonvensjonen, som vi kan kalle åndsverklovenes internasjonale grunnlov. Ved å kalle klasserommet privat ble det mulig å vise film i klasserommet uten å ha tillatelse fra opphavsrettshaverne.
Hvor mye tape
Gå til medietIngen er på skolen av private grunner. Læreren er på jobb. Elevene er der fordi de må. Klasserommet er ikke en privat sfære, sjøl om det naturligvis er et mål med god kontakt mellom dem som er der. Bakgrunnen for å kalle klasserommet privat ligger i at dramatiske verk har en egen beskyttelse i Bernkonvensjonen, som vi kan kalle åndsverklovenes internasjonale grunnlov. Ved å kalle klasserommet privat ble det mulig å vise film i klasserommet uten å ha tillatelse fra opphavsrettshaverne.
Hvor mye tape


































































































