AddToAny

ULTRAPROSESSERT MAT

Hva er egentlig ultraprosessert mat? Bør slik mat unngås i kostholdet eller finnes det ultraprosessert mat som også er sunn? Rita Nilsen McStay, leder for helse, ernæring og forskning i Orkla Foods Norge og Marit Kolby, ernæringsbiolog, høyskolelektor og fagbokforfatter utfordres til duell.
Hvordan definerer du ultraprosessert mat og kan du nevne noen eksempler på slik mat?

RITA NILSEN MCSTAY:

Det er ulike definisjoner av ultraprosessert mat, men det som er felles for dem er at de klassifiserer mat ut fra hvordan den bearbeides og hva som tilsettes. Den brasilianske NOVA-klassifiseringen er den mest brukte, og er den som er nevnt i de nye nordiske næringsstoffanbefalingene. Dette er en interessant måte å klassifisere mat på, men den har en klar svakhet i at den ikke tar med sunnhetsaspektet. Betegnelsen ultraprosessert mat er i dag så bred og unyansert at den omfatter alt fra sunn mat som leverpostei og livsnødvendig morsmelkerstatning, til usunn mat som brus og potetgull.

MARIT KOLBY:

Jeg pleier å si at ultraprosessert mat er industriprodukter som er så omfattende prosessert at maten har mistet sitt helsebevarende potensial. Eksempler på slik mat er margarin, søte og «puffede» frokostprodukter, tubeost, smågodt, brus og energidrikker, salt snacks, energibarer, poseretter og frossenpizza.
Er det noen ernæringsmessige fordeler ved å begrense ultraprosessert mat i kostholdet?

RITA NILSEN MCSTAY:

Det er først og fremst viktig å skille mellom sunn og usunn mat, og det er generelt lurt å begrense usunn mat med et høyt innhold av sukker, salt og mettet fett, uavhengig av hvordan det er b
Gå til mediet

Flere saker fra Kjøkkenskriveren

Denne sommeren vekker Diplom-Is nostalgiske minner med klassikere i ispapiret mange husker fra 70-, 80- og 90-tallet. Blant dem er Lollipop, som i år fyller 60 år.
Kjøkkenskriveren 22.06.2026
TEMA:
Kjøkkenskriveren 22.06.2026
LANDSDEKKENDE LEVERANDØR Engrosfrukt har siden 1951 levert frukt og grønnsaker til det norske markedet.
Kjøkkenskriveren 22.06.2026
Trym Karlsen (21) vant Global Young Chef Challenge i Wales. Karlsen vant også prisen for beste fiskerett med kongereke og kveite på menyen.
Kjøkkenskriveren 22.06.2026
TEMA: HMS OG ERGONOMI
Kjøkkenskriveren 22.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt