Khrono
28.08.2023
Det store flertallet av de som søker om å få godkjent utenlandsk fagskoleutdanning får avslag, uten at de forstår hvorfor, ifølge evaluering.
Ordningen for å få godkjent utenlandsk fagskoleutdanning ble etablert i 2019 og var først administrert av Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (Nokut), og fra 2023 av Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir).
Les merEn evaluering gjennomført av Nifu viser at de aller fleste som søker godkjenning får avslag. Alle de 2666 personene som søkte godkjenning av utenlandsk fagskoleutdanning i perioden 2019-2022 er blitt spurt, i tillegg til at det er gjort intervjuer med aktører rundt ordningen og i arbeidslivet.
75 prosent av søknadene i perioden endte med avslag og hovedgrunnen er at utdanningene ikke er på fagskolenivå, altså at man har søkt på feil ordning, viser evalueringen.
Flesteparten av de som søker godkjenning av utenlandsk fagsk


































































































