AddToAny

Da arbeidernes idrettsforbund kjempet mot borgerskapet

Da arbeidernes idrettsforbund kjempet mot borgerskapet
For hundre år siden var idrett en del av Norges forsvarsevne. Mens streikebrytere ble hentet fra den borgerlige idrettsbevegelsen.
Det går knapt et internasjonalt idrettsmesterskap av større dimensjoner nå til dags uten at også idrettens etikk og politikk blir diskuert. Hvor mange har ikke ofret livet for at det skal bli Fotball-VM i Qatar? Og hva skal langrennsstjernene våre mene om borgerrettigheter i Kina når de reiser til Beijing for sitt OL i februar?
Men idrett har lenge vært politikk, i flere dimensjoner. Også her til lands. På 1800-tallet spurte man seg: Skulle idrett være nettopp det, med konkurranser og spenning? Var det et folkehelseprosjekt? Eller var idretten først og fremst til for nasjonens forsvarsevne i tilfelle krig? Og midt inni der ble det også arbeiderkamp på høyeste nivå.

STERKE MOTSETNINGER
Allerede i 1861 ble Norges første landsomfattende idrettsorganisasjon stiftet: «Centralforeningen for Udbredelse af Legemsøvelser og Vaabenbrug». Forløperen til Norges idrettsforbund skulle blant annet bidra til å styrke forsvaret av Norge. Idretten var derfor i mange år plassert under Forsvarsdepartementet og Stortingets militærkomité.
Men det pågikk også en politisk strid. Idretten var fra 1919 organisert i den borgerlige organisasjonen «Norges landsforbund for Idrett». Flere sentrale personer i landsforbundet var også aktive i «Samfundshjelpen» som organiserte streikebrytere under storstreiken i 1921. Det var en utvikling som måtte stoppes.

POLITISK ALTERNATIV
Arbeiderpartiet, LO og partiets ungdomsorganisasjon dannet i 1921 en felles komité som skulle se på utviklingen av arbeideridretten og forholdet til det borgerlige landsforbundet. Ett hovedmål var å hindre at unge idrettsutøvere ble rekruttert som streikebrytere. Samtidig var det avgjørende for arbeiderbevegelsens framtid at ungdommen fikk et alternativt fellesskap til den borgerlige idretten. Det neste skr
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NNN-arbeideren

Regjeringen endrer arbeidsulykke-begrepet. Det vil føre til at flere skader blir godkjent som yrkesskade.
NNN-arbeideren 16.10.2025
NNN-arbeideren 16.10.2025
En tørket tyr fra Bergen har for evig spist seg inn i det norske kjøkkenet.
NNN-arbeideren 16.10.2025
Med skoleboller og surdeig vant et norsk bakerlag med tillitsvalgte over proffe konkurransebakere i Kina. Men NNN-delegasjonen tok med seg mer inspirasjon enn gull hjem i bagasjen.
NNN-arbeideren 16.10.2025
NHO mener regjeringens markedsføringsforbud mot visse matvarer til barn bryter med EØS-avtalen.
NNN-arbeideren 16.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt