AddToAny

TVINGER BANKENE TIL RYDDESJAU

TVINGER BANKENE TIL RYDDESJAU
Flere norske banker sliter med å følge opp hvitvaskingsregelverket. Det viser kontroller Finanstilsynet har foretatt. Nå skjerper tilsynet tonen og kontrollene. Alvorlige brudd kan føre til bøter i milliardklassen for de aller største bankene.
Norske og europeiske lovgivere har gitt Finanstilsynet mulighet til å bruke kraftig lut i kampen mot hvitvasking og terrorfinansiering. 15. oktober trådte et nytt og strengere hvitvaskingslovverk med helt nye virkemidler i kraft. (Se Arbeidsrett side 51).
Finanstilsynet fastholder i den endelige rapporten "at det er kritikkverdig at etterlevelsen på AML-området i BM fortsatt er mangelfull."
Finanstilsynets stedlige tilsyn viser at mange banker fortsatt har en vei å gå før driften er i samsvar med hvitvaskingsreglene - også etter at de nye reglene trådte i kraft. Det viser de endelige rapportene fra Helgeland Sparebank og SpareBank 1 Østlandet.
Rett før Finansfokus gikk i trykken kom også endelig rapport etter stedlig tilsyn i DNB Bedriftsmarked, der tilsynet på overordnet risikonivå blant annet peker på at det "er en fare for at sterkt salgsfokus kan gå på bekostning av hensynet til etterlevelse og omdømme."

RYDDESJAU I ØST
Kontrollen i SpareBank1 Østlandet avdekket, ifølge rapport datert 14. november 2018, at bankens etterlevelse av hvitvaskingsreglene var mangelfull. Tilsynet pekte på manglende kontroll av en stor del av kundeforhold som er etablert før 2009.
Etter at styret i SpareBank1 Østlandet, med styreleder Siri J. Strømmevold i spissen, fikk svare på den foreløpige rapporten, kom konklusjonen fra Finanstilsynet:
“Finanstilsynet noterer at styret har igangsatt et ryddeprosjekt som har som hovedformål å kvalitetssikre bankens dokumentasjon etter hvitvaskingsloven for alle kunder, herunder kunder etablert før 2009."
Også når det gjelder risikoanalyser og hvitvasking får SpareBank1 Østlandet kritikk. Styret i banken reagerte ved å sende en oppdat
Gå til mediet

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt