AddToAny

Kjøttimport og sosialt engasjement hånd i hånd

Kjøttimport og sosialt engasjement hånd i hånd
MANZINI I SWAZILAND I løpet av de siste åtte årene har privat norsk kjøttindustri bidratt med rundt 3,5 millioner kroner til humanitære og sosiale tiltak i Swaziland. Det har vært mulig takket være import av storfekjøtt fra den største kjøttbedriften i dette afrikanske landet.
Det var i 2006 at KLF startet samarbeidet med Swaziland Meat Industris (SMI). Målsettingen med dette samarbeidet var å sikre kvalitet, kunnskap og kompetanseheving slik at SMI skulle bli godkjent for leveranser til EU og Norge. SMI ble EU-godkjent to år senere i 2008 og i 2009 vedtok Stortinget å gi Swaziland en årlig eksportkvote til Norge på 500 tonn storfekjøtt. Det var en milepæl og en unik mulighet for kjøttbransjen og ikke minst for storfebønder i Swaziland. Men ikke minst har importen av kjøtt fra dette lille afrikanske landet, fått positive ringvirkninger for mange fattige mennesker i landet. KLF har nemlig nedfelt i avtalen med SMI at en viss andel av kjøpesummen, skal brukes til sosialt og humanitært arbeid i landet.

- EN LYKKE FOR MANGE
Da styret i
Gå til mediet

Flere saker fra Kjøttbransjen

Pølsemakeren fikk en 60-årsdag som er gull verdt. Inderøy Slakteri ble én av de store vinnerne.
Kjøttbransjen 15.06.2026
– Alle her er konkurrenter, sa Hanne Steen i Nortura. Det var spisset og interessant, i og med at samtlige møtedeltakere er med i samme organisasjon.
Kjøttbransjen 15.06.2026
? ? ADMINISTRERENDE DIREKTØR I KLF De siste månedene har vi i media lest om butikker tomme for flere kyllingprodukter.
Kjøttbransjen 15.06.2026
Hjemme i Tromsø startet arbeidet, og Ola Stuberg i ABC ble koblet inn. – Jeg fikk smake produktet de hadde med til Norge, og var med på å utvikle spekeskinka.. Fra Italia til NM-gull
Kjøttbransjen 15.06.2026
Weber vil ta større plass i kjøttbransjen. – Alle vet at vi er store på slicing, sier salgsdirektør Bjørn Haugsmoen.
Kjøttbransjen 15.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt