Khrono
11.09.2023
Danske forskere går oftere på jobb når de er syke og er mer stresset enn andre, viser undersøkelse. Også i Norge er mange forskere overarbeidet.
Danske Forskerforum refererer en medlemsundersøkelse fra akademiker-fagforeningen DM. Den viser at forskere er mer stresset enn ansatte i andre bransjer, ifølge fagforeningsbladet.
Les merForskere går dessuten oftere på jobb selv om de føler seg syke, og flere beskriver at deres arbeidsplass preges av stress.
Forskerforum har intervjuet Sidsel Lond Grosen, som er lektor ved Roskilde Universitet. Siden hun begynte i 2005, har de ansatte fått stadig fått mer undervisning og flere arbeidsoppgaver, forteller hun. I perioder har det vært tungt for henne.
- Jeg lå våken om natten, hadde problemer med å huske og hadde flere av de kjente stressymptomene. Når jeg ser meg omkring, ser jeg altfor ofte kolleger som er langt


































































































