AddToAny

Flere menn på det studentene sier er en altfor slapp utdanning

Flere menn på det studentene sier er en altfor slapp utdanning
Barnehagelærer. Flere menn enn noen gang vil bli barnhagelærere. De ansatte mener utdanningen har blitt bedre, og forskerne ser en sterkere profesjonsretting. Men studentene synes utdanningen er altfor slapp og lite krevende.
Det blir tatt opp stadig flere studenter i barnehagelærerutdanningen i Norge, og en økende andel av disse er menn. Ferske tall fra database for statistikk om høgre utdanning Khrono har hentet fram viser at det høsten 2016 er 20,4 prosent av studentene menn, eller 1.392 av de totalt 6.828 studentene på utdanningen for barnehagelærere.

Det er Universitetet i Agder som er har flest menn med 23,5 prosent, Høgskolen i Oslo og Akershus har nest flest med 22,8 prosent, mens Dronning Mauds Minne i Trondheim er en god nummer tre, med 22,2 prosent mannlige studenter.

Rekordmange menn vil bli barnehagelærere

Følgegruppe på utdanningen

Tall om opptak og kjønn kommer også fram i den tredje rapporten fra følgegruppen på den nye utdanningen av barnehagelærere.

For å vurdere utviklingen i den nye barnehagelærerutdanningen og gi veiledning til institusjonene, har departementet opprettet en følgegruppe. Gruppens mandat gjelder for fire år, fram til sommeren 2017.

Følgegruppa for barnehagelærerutdanning skal vurdere utviklingen i den nye barnehagelærerutdanningen og gi veiledning til institusjonene.

(Det første kullet av barnehagelærere startet høsten 2013, og ble på HiOA ønsket velkommen av Kristin Halvorsen)

Fra 2013 skulle man ikke lenger utdanne førskolelærere, men barnehagelærere. Det første kullet fra den nye barnehagelærerutdanningen var ferdig utdannet i 2016.

Den tredje rapporten fra gruppa ble overlevert til departementet 19. oktober 2016, og har fått tittelen: Rapport 3: Barnehagelærarutdanninga: tilbakevendande utfordringar og uprøvde mulegheiter.

Frustrete studenter

Det var Dagsavisen og Rogalands Avis som først skrev om noen av konklusjonene fra oktoberrapporten til følgegruppa denne uka.

Avisen trekker fram at studentene mener at utdanningen er for slapp og lite krevende.

- Vi har i flere år fått tilbakemelding fra frustrerte studenter som mener kvaliteten på utdanningen for barnehagelærerne ikke holder mål, sier lederen av Pedagogstudentene i Utdanningsforbundet, Silje Marie Bentzen til Dagsavisen.

Sist ute var hun som ble kåret til Årets student ved HiOA 2016, Iselin Dagsdotter Sæterdal i Khrono for noe uker si

Les mer

Flere saker fra Khrono

Hvor lett skal vi gjøre det for KI-generasjonen, spør student. Har vi ikke universiteter for å oppdra individer som kan undersøke, skrive og tenke selv, istedenfor å leke gjetteleken med informasjon fra ChatGPT?
Khrono 28.09.2023
Regjeringen vil ha mindre detaljstyring. Prosessen startet i sommer, og fortsetter nå.
Khrono 28.09.2023
Over en tredel av studentene ved fagskolene har ikke opplevd at representanter fra arbeidslivet har bidratt i utdanninga hittil i studiet, viser Studiebarometeret for fagskolestudenter.
Khrono 28.09.2023
Han framsto som en usedvanlig dyktig søker da han søkte jobb hos Universitet i Bergen. Nå vil universitetet be redelighetsutvalget se på covid-19-artiklene han publiserte mens han var ansatt.
Khrono 28.09.2023
Leder av sykepleieforbundets studentorganisasjon mener universitets- og høgskoleloven i for liten grad ivaretar studenter og deres rettigheter.
Khrono 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt