AddToAny

Ny hundesjef: - Man må kunne holde på identiteten som dame

Ny hundesjef: - Man må kunne holde på identiteten som dame
Hun var første kvinne i hundetjenesten i Oslo. I april, samtidig som malle-saken preget Hunde-Norge, ble Ingrid Eidstumo den første kvinnelige sjefen for hundefaget på PHS.
Skrevet av Torkjell Jonsson Trædal journalist torkjell@pf.no sist oppdatert 19.11.16

Relatert innhold

Hunderasen malinois har fortsatt en plass i politiet Politihøgskolen stopper testing av viktig politihunderase

Emneord:

Hundetjenesten Hundepatruljen Ingrid Eidstumo

En serie hundebjeff høres inne på kontoret Politihøgskolen på Sæter, like utenfor Kongsvinger. Ingrid Eidstumo tar opp telefonen fra brystlomma og skrur av lyden.

I litt over et halvår har hun sittet her i jobben som fagkoordinator for hund ved Politihøgskolen, den øverste stillingen innen hundefaget i politiet.

- Da jeg starta på hundetjenesten i Oslo i 1989, var jeg den første kvinnen. Det var mye motstand mot å få inn damer da. Jeg glemmer ikke da jeg startet og var i slutten av 20-årene. Da guttene hilste på meg var det en som sa at du får ha velkommen, men det blir sjefens problem, før han snudde, forteller Eidstumo.

Nå er kvinnene blitt flere. Og med Eidstumo helt på toppen av faget.

- Victor (hundetjenesten journ.anm.) var de litt tøffe gutta i gata. Hundetjenesten er jo en veldig aktiv tjeneste, der du er ute i gata. Du står i første rekke hele tiden. Det gjør det tøft. Heldigvis er det blitt flere damer nå.

- Må være greit å være dame

Eidstumo tok over jobben etter Jo Geir Grande, som i år har jobbet i Politidirektoratet og skal gå av med pensjon. Hun beskriver den første tiden som utfordrende.

- Tidligere har jeg jobbet med narkotikahunder og patruljehunder. Nå skal jeg ha kontroll på faget for

Les mer

Flere saker fra Politiforum

Er organiseringen av politiet og påtalemyndigheten et spørsmål om rettssikkerhet? Svaret på dette spørsmålet er både ja og nei.
Politiforum 16.02.2024
Det har blitt farligere å være ansatt og innsatt i norske arrester. Nøkkelordene er rus, psykiatri, rapporteringskrav og bemanning - eller rettere sagt, manglende bemanning.
Politiforum 16.02.2024
En forklarende tilnærming er idealet i politiet, men variasjonen mellom polititjenestepersoner er for stor. Hva gjør en forklaring god og hvorfor er det ekstra viktig i politiets møter med minoritetsungdom?
Politiforum 16.02.2024
av de 3720 tilrettelagte avhørene som ble gjennomført i 2022, involverte fornærmede som var blitt utsatt for vold.
Politiforum 16.02.2024
En augustdag i 2021 ble en mann skutt og drept av en politipatrulje i Sarpsborg. For en av de involverte politibetjentene handler etterspillet om trusler, trygghet og tanker om hvorfor politiet stadig oftere må gripe inn mot mennesker som trenger helsehjelp.
Politiforum 16.02.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt