AddToAny

En dagsaktuell og viktig fagbok

Flyktningstrømmen til Norge i 2015, er bakgrunnen for denne boka. Vi ble plutselig en del av en av verdens største humanitære kriser og var nødt til å tenke på nye måter.
Anmeldt av: Stine Elaria Høgås, barnevernspedagog

Forfatterne kommer med nyttige erfaringer knyttet til arbeid med asylsøkere og er like relevant i dag som i 2015. De tar opp flere viktige temaer som jeg selv møter i mitt daglige arbeid med asylsøkere.

Boka starter med å beskrive ulike historiske migrasjonsprosesser som omhandler blant annet norske flyktninger under 2.verdenskrig og ungarere på flukt i 1956. Deretter forteller den om hvordan det er å søke asyl i Norge og om ventetiden som følger i uvisshet. Dette er dagsaktuelt og er en problemstilling vi ser mye av i asylmottak i dag. I min jobb ser jeg dessverre mange som venter altfor lenge i mottak uten å kunne gå videre i livet, og vi ser også hvordan dette påvirker menneskene både fysisk og psykisk.

Videre tar boka for seg en rekke interessante og viktige temaer som omhandler flyktninger og asylsøkere. Jeg ønsker spesielt å trekke frem disse kapitlene:

Seksuell helse og mental helse i et innvandrerperspektiv

Med traumer i bagasjen

Kjønnslemlestelse

Sårbare og særlig hjelpetrengende asylsøkere i mottak

Tips om kommunikasjon og selvhjelpsmetoder til mennesker i krise

Ruslidelser blant pasienter med migrasjonsbakgrunn.

Dette var kapitlene som fanget meg mest da jeg leste boken og som jeg synes er velskrevne og godt formulerte kapitler.

Det var lett å kjenne seg igjen i flere av kapitlene. De små utdragene av historier fra forfatternes egne opplevelser med asylsøkere og flyktninger de har møtt i jobb, ga boka et ekstra løft. For min del kunne det

Les mer

Flere saker fra Fontene forskning

Det finnes begrenset kunnskap om hvordan personer med autismespektertilstander (autisme) opplever sorg og tilpasser seg livet etter tap.
Fontene forskning 24.06.2026
Anmeldt av Lisbeth Thoresen Professor, Universitetet i Oslo, Det medisinske fakultet, Institutt for helse og samfunn, Avdeling for folkehelsevitenskap og tverrfaglig helsevitenskap lisbeth.
Fontene forskning 24.06.2026
Regionalt kunnskapssenter for barn og unge (RKBU Vest) og Universitetet i Bergen, 2025: «Beyond adversity: Protective factors, health-related quality
Fontene forskning 24.06.2026
NTNU, 2026: «Når systemene møtes: Tverrsektorielt samarbeid om skolegangen til elever med tiltak fra barnevernet». siri.mordal@samforsk.no
Fontene forskning 24.06.2026
Det er utstrakt bruk av psykotrope legemidler ved utfordrende atferd hos personer med utviklingshemming, ofte uten tilstrekkelig utredning,
Fontene forskning 24.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt