- Finansnæringen er i all hovedsak en støttenæring; den er blodomløpet og nervesystemet i samfunnet vårt. Samtidig har bransjen også klare trekk av næring. De nye fintech-miljøene og innovative produkter skaper nye forretningsmuligheter, sier Rigmor Aasrud (Ap), nestleder i Stortingets finanskomite.
Om vi trenger et nytt direktorat er jeg usikker på
Hun peker på at Norge er en digital nasjon, med ganske god infrastruktur, som gir finansnæringen gode muligheter.
- Sammen med et gjennomregulert samfunn, der vi har tillit til institusjonene, ligger det til rette for å kunne skape gode fintech-produkter som også kan eksporteres. Finans er også en bransje i rask endring, der ny teknologi utfordrer de eksisterende strukturene. Her er et klart næringsaspekt sier Aasrud.
LANGSIKTIG BLIKK
Med bakgrunn i dette, synes hun det er på tide at politikerne løfter blikket og ser langsiktig på finansnæringen.
- Det hadde vært fornuftig å lage en stortingsmelding for bransjen. Da vil vi se ting i sammenheng. I dag blir det én sak her og én sak der, og det blir vanskelig å få et langsiktig perspektiv. Bransjen hadde tjent på en helhetlig tilnærming. Det er ikke tvil om at finans er en viktig og lønnsom bransje, og Norge trenger lønnsomme næringer.
- Trenger vi et finansdirektorat som kan jobbe med utvikling av næringen?
- Noen


































































































