AddToAny

Tegner veikart for grønn finans

Tegner veikart for grønn finans
Innen 2030 skal finansnæringen bli både lønnsom og bærekraftig. Det er målet til det nye veikartet for grønn konkurransekraft i finansnæringen som ble lansert 6. juni. Finansforbundet har bidratt til arbeidet gjennom workshops.
- Finansnæringen og de ansatte i bedriftene spiller en betydelig rolle for å bidra til at Norge skal bli et lavutslippssamfunn i 2050. Veikartet for grønn konkurransekraft er et godt skritt i riktig retning, sier spesialrådgiver Nanna Ringstad i Finansforbundet. Men hun hadde gjerne sett at tempoet var litt raskere for å rulle ut de gode og klimavennlig tiltakene i finansnæringen.

De ansatte vil spille en nøkkelrolle

Veikartet er utarbeidet av Finans Norge i samarbeid med rådgivningsselskapet SIGLA og Christine Tørklep, og gir 12 bransjespesifikke anbefalinger og syv tverrgående anbefalinger for hvilke tiltak som bør iverksettes for å nå målet om at næringen skal bli lønnsom og bærekraftig innen 2030. Imidlertid stiller ikke alle aktørene i finansnæringen seg bak alle standpunktene i veikartet. Derfor er det opptil den enkelte bedrift å lage handlingsplaner ut fra sine egne strategier for å nå klimamålene i veikartet.

- Mange av anbefalingene i veikartet er helt i tråd med vår rapport «Grønne vekstmuligheter for norsk finansnæring» som Finansforbundet lanserte i januar 2017. Utover dette bygger veikartet på regjeringens ekspertutvalg for grønn konkurransekraft og på internasjonal forskning om klimarisiko. I oktober 2016 leverte de en nasjonal strategi for hvordan Norge kan redusere klimagassutslipp og samtidig opprettholde høy verdiskaping og sysselsetting. I forbindelse med eksper

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt