I fjor ble 450 kvinner og 278 menn advokatfullmektiger, og 430 personer sikret seg advokatbevilling, ifølge Tilsynsrådets årsberetning
Men - i en bransje med høye karakterkrav, partnerambisjoner og spisse albuer: Hva skal til for å lykkes som advokatfullmektig?
I et forsøk på å finne svaret har Advokatbladet spurt tre personer i tre forskjellige firmaer; managing partner Finn Bjørnstad i Wikborg Rein, advokat Simon L. Stende i Lillestrøm-firmaet Næss, Lærum, Lier & Stende, samt HR-sjef Anne Bogen i Thommessen.
For å røpe en fellesnevner: Det er vanskelig å komme langt i advokatbransjen uten evnen til å bli godt likt.
Klientfokus
Advokatbladet: - Hva er det viktigste for å lykkes som advokatfullmektig?
Stende: - Under studiet har man lært seg jussen. Fokuset når man tar fatt på arbeidshverdagen blir nødvendigvis bredere. Å ha innsikt i livsområdene du skal rådgi innenfor er viktig. For eksempel ved saker om fast eiendom kan alt fra kunnskap om drenering til vanlige begrep som gesimshøyde og saltak være ukjente størrelser som bør innlæres. Ved saker om barnevern må man forstå hvordan systemene og fagområdene fungerer sammen, og ikke minst ha kunnskap


































































































