Panorama Nyheter
01.08.2017
Det er ikke nødvendigvis slik at mer beslutningsmakt til mor fører til mer utdannelse, bedre helse, eller mer klær til barna. I 2014 brukte Norge nærmere ti milliarder på bistand til prosjekter øremerket kvinners rettigheter og likestilling.
Disse prosjektene inkluderer styrking av kvinners rettigheter i arbeidslivet og skolegang for jenter. Man ønsker også å styrke kvinners stilling i hjemmet ved å støtte spare- og lånegrupper og ved hjelpe kvinner å starte gründervirksomhet.
Les merDet er ikke bare bra for kvinner, men også for barna! er et hyppig brukt argument for denne typen bistand, fordi, som Norad selv skriver: Når kvinner får mer kontroll over husholdningenes ressurser bruker de i større grad enn menn midlene på barn og familie.
Kjønn ikke avgjørende
Vår forskning viser at dette ikke alltid stemmer. Det er andre faktorer enn kjønn som avgjør om det er best om det er far eller mor som tar de økonomiske beslutningene.
Det er barna som lider mest under fattigdom. Samtidig er de vanskeligst å hjelpe. Å gi bistandsmidler direkte til barn kan være vanskelig. Mange bistandsp


































































































