AddToAny

- Stortinget må overlate økonomiske forhold til mer kompetente organer

Advokat og tidligere sivilombudsmann Arne Fliflet foreslår at Stortinget oppnevner et eget ombud. Advokatfirmaet Grette skal foreta en skatterevisjon av alle skattemessige sider av stortingsrepresentantenes ordninger.
I et innlegg i Aftenposten i dag foreslår Arne Fliflet, som var sivilombudsmann i 24 år fra 1990 til 2014, at Stortinget velger seg en tillitsperson som kan styre økonomien og Stortingets eiendomsforvaltning.

Fliflet viser til at Stortinget har hatt flere saker i siste periode som illustrerer at økonomiske saker og byggesaker bør behandles av «organer som har den beste økonomiske og administrative kompetanse».

For eksempel trakk daværende stortingspresident Olemic Thommessen seg i mars 2018 som følge av milliardoverskridelser i Stortingets byggeprosjekt.

Derfor bør den nye regjeringen og det nye presidentskapet i Stortinget gjennomgå regelverket, skriver Fliflet.

- Må skille mellom folkevalgte og administrasjon

«Hva kan Stortinget og regjeringen gjøre nå? Stortingsrepresentantene og regjeringens medlemmer er i realiteten folkets representanter. Stortinget og regjeri

Les mer

Flere saker fra Advokatbladet

«Hvor mange justismord må til for at staten innser at vi har et rettssikkerhetsproblem i Norge?». Advokatbladet er med når fire advokater tilbyr gratis rettshjelp til en liten skare av Oslos innbyggere.
Advokatbladet 19.06.2024
I to år har Selmer samarbeidet med Fontenehuset for å hjelpe mennesker med psykiske lidelser ut i arbeidslivet. - Som samfunnsaktør skal vi naturligvis bidra til omgivelsene, mener partner Thomas G. Michelet.
Advokatbladet 19.06.2024
Samarbeider med rettshjelpstiltak og advokatfirmaer for å ta forvaltningssaker og saker som trenger rettslig avklaring til domstolene. - Ønskemålet er at dette skal bli et permanent tilbud, sier Merete Smith.
Advokatbladet 19.06.2024
Da han sluttet i Schjødt for å starte sitt eget firma, bestemte han seg for å ta samfunnsansvar ved å jobbe pro bono, og ved å donere en bit av overskuddet til et godt formål. I fjor gikk pengene til innkjøp av en overvåkingsdrone i Ukraina.
Advokatbladet 19.06.2024
Da Stortinget vedtok sin innstilling til advokatforskriften, ble regjeringens forslag om egne klientkontoer for hver klient, uavhengig av beløp, sablet ned.
Advokatbladet 19.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt