AddToAny

Spar tidlig - justér forbruket

Spar tidlig - justér forbruket
Pensjonssparing - det er IPS, det. Det nyeste er ofte det beste, mener ekspertene. Så sant du er sikker på at du ikke trenger pengene før du skal pensjonere deg.
Begynn å spare så tidlig du kan. Når du kommer opp i 50-årene, må du gå gjennom økonomien din og forberede deg på en annen økonomisk virkelighet. I dag begynner også unge mennesker å spørre om pensjonsråd. De fleste blir overrasket over hvor lite de faktisk har i vente.

IKKE NOK FORBEREDT
Derfor bør de spare, aller helst i fond, og gjerne i den rykende ferske ordningen IPS - individuell pensjonssparing. Forbrukerøkonom Anne Motzfeldt i Danske Bank og pensjonsøkonom Knut Dyre Haug i Storebrand kommer med samstemte råd. Selv ikke dem som arbeider i finansnæringen, er godt nok forberedt på sin egen pensjon.
- Jeg vil jo håpe at ansatte i Storebrand er bedre orientert om sparing enn folk flest, men det er ikke dermed sagt at alle er like opptatt av det, sier Knut Dyre Haug.
- Der er vi like dårlige som alle andre. Det er den perioden fra du er noen og femti til du blir noen og seksti, og du skal begynne å veksle inn arbeidsinntekt med pensjonsinntekt. Det er ukjent mark for de aller fleste.

TID, GJELD OG BOLIG
Han råder å begynne tidlig. - Skal du utnytte renters rente-effekten, så må du begynne tidlig, sier han. -, I slutten av 50-årene, må du begynne å trimme økonomien din. Ta et alvorlig blikk på forbruket og beveg det sakte, men sikkert, inn mot et forbruk som er bærekraftig med den pensjonsinntekten du får. Den er til dels langt lavere enn arbeidsinntekten, konstaterer Haug.
Det neste punktet på sjekklisten er gjeld. Nypensjonerte i dag har dobbelt
Gå til mediet

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt