I praksis betyr dette at UP som særorgan legges ned i Troms og Finnmark, som et prøveprosjekt på et år. Ansvaret for trafikksikkerheten går dermed over til de to politidistriktene.
UP-sjef Steven Hasseldal forteller at dette ikke er noe de er for.
- Dette er ikke noe vi har ønsket, men vi følger lojalt opp. Dette er et ønske som har kommet fra politimesterne i Troms og Finnmark, som POD har besluttet at vi skal teste. Grunnen til at vi ikke ønsker dette er at vi er redd for at det vil bety langt mindre aktivitet på trafikkområdet, som kan gå utover trafikksikkerheten. Vi tror det vil bli færre kontroller, sier Hasseldal.
Styrke beredskap
I et notat fra Politidirektoratet står det at POD har diskutert denne prøveordningen i høstens styringsdialogmøter med Troms og Finnmark politidistrikter, og UP. Grunnen til at UP-mannskapene overføres til politidistriktene, er for å styrke vakt- og beredskap.
«Formålet er å prøve ut om det er mulig å styrke vakt- og beredskapsordningen i distriktet uten at den samlede trafikk- og kontrollinnsatsen svekkes», skriver POD.
Hasseldal opplyser at det kun er én patrulje i UP i Nord-Troms som vil bli flyttet over til politidistriktet, mens alle patruljene i Finnmark vil bli overført.
Han er skeptisk til om politidistriktene vil klare å opprettholde de gode trafikktallene, når UP-mannskapene blir overført til politidistriktene.
- Troms og Finnmark ønsker å ha disse mannskapene tilgjengelig, og dermed bedre responstiden og beredskapen, samtidig som man opprettholder trafikktallene. Det er jeg skeptisk til at man vil klare i det lange løp. Jeg er skeptisk til om de vil prioritere trafikkfeltet, og det er viktig, for det er et høyt antall overtredelser der, sier Hasseldal.
Verdensmester i trafikktrygghet
Ifølge European Transport Safety Counsils rapport, er Norge og Sveits de tryggeste landene i Europa for trafikkanter.
- De siste fire årene har Norge vært det landet i Europa med lavest antall drepte i forhold til innbyggertallet, og Europa er best i verden, så vi er verdensmestere på de


































































































