AddToAny

Politihøgskolen skal ut av hovedstaden: - Dette er et stort løftebrudd

Politihøgskolen skal ut av hovedstaden: - Dette er et stort løftebrudd
I kveld skal saken opp til debatt. For snart ett år siden gikk regjeringen inn for å se på om, som er del av kommunalminister Jan Tore Sanners plan om å etablere nye statlige arbeidsplasser i distriktene.
Siden har blant annet PHS-miljøene i Kongsvinger og Stavern, og Grodruddalen og og utredninger om hvorfor de er et godt alternativ.

I dag leverer regjeringsmedlemmene i justiskomiteen sin innstilling, hvor det står: «En ny, moderne Politihøgskole skal lokaliseres utenfor Oslo».

Det reagerer medlem av justiskomiteen, Jan Bøhler sterkt på.

- Jeg mener dette er et stort løftebrudd. Dette er en meget dårlig behandling av Oslo som hovedstad og en svekkelse av tryggheten her - og særlig ille for Groruddalen.

Han viser til at justisministeren har argumentert for at PHS bør bli i Oslo, og at representanter fra både Høyre, Frp, Venstre og KrF.

- Politihøgskolen og Oslo som hovedstad er gjensidig avhengig av hverandre blant annet på grunn av et sterkt fagmiljø hos Oslo-politiet, noe også politimester Sjøvold har understreket sterkt.

Innstillingen skal behandles under Stortingets.

UT AV OSLO: Dermed kan 429 årsverk flyttes ut av hovedstaden, ifølge bemanningstall fra august. De siste årene har opptaket vært på om lag 720 nye studenter årlig. I 2017 var antallet 730. Foto: Torkjell Jonsson Trædal

- Et varsko til kommunene

Gruppelder i bystyret for Høyre, Erik Lae Solberg at det er snakk om et løftebrudd, slik Bøhler hevder. Han er uenig i innstillingen og sier at de skal fortsette å jobbe opp mot stortingsgruppa for å beholde PHS i Oslo -

Les mer

Flere saker fra Politiforum

Er organiseringen av politiet og påtalemyndigheten et spørsmål om rettssikkerhet? Svaret på dette spørsmålet er både ja og nei.
Politiforum 16.02.2024
Det har blitt farligere å være ansatt og innsatt i norske arrester. Nøkkelordene er rus, psykiatri, rapporteringskrav og bemanning - eller rettere sagt, manglende bemanning.
Politiforum 16.02.2024
En forklarende tilnærming er idealet i politiet, men variasjonen mellom polititjenestepersoner er for stor. Hva gjør en forklaring god og hvorfor er det ekstra viktig i politiets møter med minoritetsungdom?
Politiforum 16.02.2024
av de 3720 tilrettelagte avhørene som ble gjennomført i 2022, involverte fornærmede som var blitt utsatt for vold.
Politiforum 16.02.2024
En augustdag i 2021 ble en mann skutt og drept av en politipatrulje i Sarpsborg. For en av de involverte politibetjentene handler etterspillet om trusler, trygghet og tanker om hvorfor politiet stadig oftere må gripe inn mot mennesker som trenger helsehjelp.
Politiforum 16.02.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt