AddToAny

Politiet har ikke kapasitet

Politiet har ikke kapasitet
Hvorfor drive med væpnet ran eller narkotikasmugling når du som kriminell kan tjene langt mer på en mye tryggere måte? Økonomisk kriminalitet blir sjelden avdekket og anmeldt.
De kriminelle har dessuten gode muligheter for at saken henlegges, eller at saken blir liggende så lenge at etterforskingen blir svært tung.
En forutsetning for å redusere kriminalitet er at straff bare handlinger blir avdekket, oppklart og straffet på adekvat måte, innen rimelig tid. Erfarer kriminelle at det er mindre risiko for å bli tatt på ett område, vil de endre sin modus og tilpasse seg. Særlig hvis profittpotensialet er høyt. Dette ser vi ikke minst i lys av koronasituasjonen. Norsk politi har i dag ikke tilstrekkelig kapasitet til å håndtere den økonomiske kriminaliteten. Det til tross for at denne typen lovbrudd bare på området arbeidslivskriminalitet utgjør et tosifret milliardbeløp årlig. Er politikerne og myndighetene nå villige til å tenke nytt for å bekjempe økonomisk kriminalitet, for å sikre uvurderlige samfunnsinteresser?

HVA ER ØKONOMISK KRIMINALITET
Økonomisk kriminalitet omfatter handlinger der kriminelle beriker seg på det offentliges bekostning, for eksempel gjennom skatte- og avgiftsunndragelser eller NAV-bedragerier, men også handlinger som rammer næringslivet og enkeltpersoner, eksempelvis utroskap, underslag, korrupsjon, ulike former for nettbedragerier og forsikringsbedragerier.
Hvordan er så politiets kapasitet på området? I arbeidet med Påtaleanalysen (NOU 2017:5) ble politiets og påtalemyndighetens håndtering av økonomiske straffesaker anmeldt av det offentlige gjennomgått og vurdert. Gjennomgangen viste blant annet at riksadvokaten og statsadvokatene gjentok de samme påleggene på området flere år på rad, uten synlig effekt. Konklusjonen var at politiet ikke hadde tilstrekkelig kapasitet til å etterforske anmeldelsene fra kontrolletatene bortsett fra NAV-sak
Gå til mediet

Flere saker fra Politiforum

Er organiseringen av politiet og påtalemyndigheten et spørsmål om rettssikkerhet? Svaret på dette spørsmålet er både ja og nei.
Politiforum 16.02.2024
Det har blitt farligere å være ansatt og innsatt i norske arrester. Nøkkelordene er rus, psykiatri, rapporteringskrav og bemanning - eller rettere sagt, manglende bemanning.
Politiforum 16.02.2024
En forklarende tilnærming er idealet i politiet, men variasjonen mellom polititjenestepersoner er for stor. Hva gjør en forklaring god og hvorfor er det ekstra viktig i politiets møter med minoritetsungdom?
Politiforum 16.02.2024
av de 3720 tilrettelagte avhørene som ble gjennomført i 2022, involverte fornærmede som var blitt utsatt for vold.
Politiforum 16.02.2024
En augustdag i 2021 ble en mann skutt og drept av en politipatrulje i Sarpsborg. For en av de involverte politibetjentene handler etterspillet om trusler, trygghet og tanker om hvorfor politiet stadig oftere må gripe inn mot mennesker som trenger helsehjelp.
Politiforum 16.02.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt