Politiforum
29.11.2019
Fra nyttår vil man raskere kunne rykke opp fra politibetjent 1 til politibetjent 2 og 3. For etterforskere kan man gå fra pb 1 til pb 3 på fire år.
- De nye kompetansekriteriene er utformet på en slik måte at det blir enklere å gå fra en grad til den neste. For de som velger en karriere innenfor etterforskning vil man også få raskere opprykk, sier Roar Fosse, forhandlingssjef i Politiets Fellesforbund.
Les merEtter en lang prosess har kompetansekriteriene for politibetjent 2 (pb 2) og politibetjent 3 (pb 3) nå blitt revidert. De trer i kraft fra 1. januar.
- Fram til nå har det vært slik at hvis man ikke tok kurs, utdanning eller jobbet i ulike deler av politiet, ville man ikke bli pb 2 før etter at man har jobbet syv år. Nå blir man pb 2 etter tre år uansett, forutsatt at du har obligatorisk vedlikeholdstrening, sier Fosse.
Han legger til at dette også gjelder midlertidig ansatte.


































































































