Politiforum
01.12.2017
Steffen Ousdal i politiet etterlyser en mer nyansert debatt. Torsdag denne uken leverte Politidirektoratet sitt høringssvar i bevæpningssaken til Justis- og beredskapsdepartementet.
Saken skaper ikke uventet debatt i kommentarfelt og sosiale medier, og jeg finner grunn til å reflektere litt rundt hvorfor diskusjonen oppleves så spisset og med til dels ganske harde fronter.
Les merPå den ene siden har du de som mener samfunnsutviklingen er kommet dit hvor det er på høy tid med generell bevæpning.
På den andre siden har man motstanderne som argumenterer med at det ikke finnes belegg i sannsynlighet eller trusler som rettferdiggjør bevæpning.
Jeg tror ingen av disse perspektivene bringer oss særlig nærmere en meningsfull debatt.
Her trengs en alternativ måte å se spørsmålet om bevæpning på, som tar utgangspunkt i vurderinger av usikkerhet.
For å ta et eksempel. Hvorfor b


































































































