AddToAny

LO og Ap: Fritt skolevalg bare fritt for de skoleflinke

LO og Arbeiderpartiet går ut i en felles front mot fritt skolevalg. Og får full støtte fra Senterpartiet.
STJØRDAL: LO-leder Hans-Christian Gabrielsen og fylkesordfører for Arbeiderpartiet, Tore O. Sandvik, advarte begge i valgkampen mot regjeringens ønsker om å gå bort fra nærskoleprinsippet i den videregående skolen, med klar adresse til Senterpartiet som truer med å gå til Høyre etter høstens fylkestingsvalg i Trøndelag.
Fritt skolevalg vil ramme skoletilbudet i distriktene, mener de to.
- Fritt skolevalg er fritt bare for de som har gode teorikarakterer. Det vi har innført, er retten til å gå på din egen nærskole uavhengig av hva slags karakterer du har, fordi det er så viktig å få alle gjennom skoleløpet. Dette er et fritt skolevalg som Høyre nå vil pålegge oss fra et kontor i Oslo og av en statsråd fra Bærum. Det bryter inn i den modellen vi har valgt i Trøndelag. Vi har valgt en modell der vi har skolene spredt over hele fylket, sier Tore O. Sandvik, fylkesordfører i Trøndelag, til FriFagbevegelse.

- Misvisende begrep
Trøndelag fylke bruker mye penger på å opprettholde videregående skoletilbud i distriktene.
- Problemet er at hvis det reiser noen få elever fra skolen, river du grunnlaget vekk for skoletilbudet. Først ryker et tilbud. Har du ikke tilbudet flytter enda flere fordi du ikke har tilbudet. Til slutt er det ikke nok elever til å opprettholde skolen, legger han til.
- Du vil få A- og B-skoler. Og det har Oslo erfart. Det er ba
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra I skolen

9,2 prosent av menn og 9,7 prosent av kvinner i alderen 15 til 29 år står utenfor arbeid, utdanning og opplæring, viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB). I 2022 var det over 23.
I skolen 06.06.2024
På Oslo Met øver lærere på å tenke nytt i fag som i utgangspunktet verken er praktiske eller estetiske.
I skolen 06.06.2024
- Jeg har skrudd siden jeg var bitte liten. Pappa er bilmekaniker, og jeg har vært med ham på jobb og hjemme i garasjen, forteller Adrian Normann-Sørensen (15).
I skolen 06.06.2024
- På samme måte som vi har regler i trafikken, trenger vi også trafikkregler i arbeidslivet.
I skolen 06.06.2024
I gamle dager sto kampen om å beholde lua på etter at du gikk over terskelen og kom inn i klasserommet.
I skolen 06.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt