Advokatforeningens forsvarergruppe har fått flere henvendelser fra kvinnelige advokater og advokatfullmektiger om at de må kle av seg undertøyet, i svært lite diskré omgivelser, når de skal gjennom sikkerhetskontrollen for å besøke klienter i norske fengsler. Nå har de klaget rutinene inn til Diskrimineringsnemnda:
«Styret i Forsvarergruppen i Advokatforeningen har mottatt henvendelser fra våre medlemmer om en situasjon tilknyttet kontroll ved ankomst i fengsel som vi ser med stor bekymring på».
Den aktuelle fullmektigen klagens konkrete hendelse dreier seg om, nektes å besøke sin klient, og dermed utføre sitt arbeid, dersom hun ikke tar av seg undertøyet.
- Først og fremst er det vanskelig å gå på jobb hvis man blir utsatt for denne typen behandling. Det føles nok veldig nedverdigende å bli tvunget til en sånn opplevelse, spesielt når det er en forutsetning for å komme inn og gjøre jobben sin, sier Marit Lomundal Sæther, advokat hos advokatfirmaet Sulland og medlem av Forsvarergruppens styre.
- Den andre siden av saken er at dette bare gjelder kvinner, og kvinnelige advokater og fullmektiger. Samtidig velger fengselet ikke å forholde seg til problemet, og skyver hele belastningen over på kvinnen det gjelder. De tar ikke innover seg hvor stor denne belastningen fakt


































































































