AddToAny

Klimarisiko kan gi sprik i boliglånsmarkedet

Nytt EU-direktiv kan tvinge norske boligeiere til kostbar oppussing for å gjøre boligene mer energieffektive. Dette kan skape et stort sprik i boligmarkedet, mellom eldre, uisolerte boliger og nybygg.
Hvordan dette vil se ut i Norge er vanskelig å forutsi, men det vi vet er at eiere av boliger og næringseiendom vil måtte investere i forbedringstiltak, sier Linn Kristine Gjesdal, leder for bærekraft i Sparebanken Vest.
Hun legger til at banken i sin rådgiverrolle må å ta høyde for dette. Samtidig vet man at det er mer bærekraftig å ta vare på det man har, enn å bygge nytt. Størsteparten av dagens boliger, skal fremdeles bebos i 2050.
Seniorøkonom Sara Midtgaard i Handelsbanken Capital Markets kom i fjor høst med en advarsel om et fremtidig stort sprik i det norske boligmarkedet. I en kronikk i DN 21. august viste hun blant annet til EU-direktivets krav om rehabilitering av bygningsmassen og at alle bygg skal være klimanøytrale innen 2050.
- Det er viktig for bankene å følge med på endringer i det regulatoriske landskapet. I mars 2023 vedtok Europaparlamentet det nye bygningsdirektivet, og i desember kom Europarådet til enighet. I dette
Gå til mediet

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt