AddToAny

Julebord står sterkt, men menyen er blitt mer variert

JuIebord er en av våre tradisjoner som svært mange setter stor pris på, men også her er det forandring, med større variasjon i serveringsstedenes tiIbud og gjestenes ønsker. LikeveI meIder de fleste serveringstedene om god innbooking. Mange gjester har sine stamsteder og det bIir ikke ordentIig juI hvis de ikke har hatt en middag eIIer Iunsj der.
For noen år siden bestod julebord først og fremst av julens norske matspesialiteter, som ribbe, pinnekjøtt og lutefisk, akkompagnert av øl, akevitt og andre drikkevarer. Nå er valgmulighetene større og stadig flere foretrekker andre retter. 3-retters og 5-retters menyer, uten alt for dominerende innslag av julemat, blir stadig mer vanlig.
Engebret Café på Bankplassen i Oslo er en av landets best kjente restauranter og et sted med mange stamgjester i førjulstriden. - Her er det som det pleier å være i førjulstiden, så å si fulle hus hver dag, også til lunsj, sier restauratør Kay Johnsen.
- Det er de tradisjonelle julerettene det går mest av, lutefisk utgjør ca 50%, sier Johnsen.
- Innbookingen til årets julebordsesong er veldig bra for oss. Det er minst like bra som i fjor og bedre enn 2019, sier Roar Hildonen, eier og driver av To Rom og Kjøkken, og andre serveringssteder i Trondheim.
- I ukedagene er mellom 60 og 70 prosent av gjestene bedrifter og lignende, mens i
Gå til mediet

Flere saker fra HRR, Hotell, Restaurant & Reiseliv

Mor ten C h r i stensen i Un i ke Hotel ler har kjøpt halvparten av Riddergaarden Mountain Lodge på Beitostølen, og blir likestilt eier med Fahre-familien.
ReiseIivet og næringsIivet i Moskenes har i tre år jobbet i et nettverksprosjekt. Prosjektet har flere måI, men de tydeIigste er å ta eierskap tiI fjeIIet Reinebringen, som har utvikIet seg tiI å bIi et av Iandets mest besøkte fjeII, med ca. 260.000 besøkende i 2024.
ReiseIivet beskrives ofte som en ung og dynamisk bransje, men nettopp derfor trenges erfarne arbeidstakere. Forskning viser at Iedere som faktisk har hatt seniorer i jobb, ser store gevinster i kompetanse, stabiIitet og kvaIitet. LikeveI mangIer mange virksomheter en bevisst seniorpoIitikk. Det er på tide å se erfaring som en konkurransefordeI - ikke en beIastning.
For ett år siden gjorde PicadeIis ferdigpakkede food-to-gosortiment sitt inntog i kjøIediskene hos Narvesen og 7-EIeven under sIagordet «Gode vaIg på farten!». Nå fortsetter man å friste norske smaksIøker med to produktnyheter - wrapen Korean StyIe Chicken og den vegetariske saIatbowIen Teriyummy Teriyaki.

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt