AddToAny

FRAMTIDENS INTELLIGENTE MATPRODUKSJON ER HER

FRAMTIDENS INTELLIGENTE MATPRODUKSJON ER HER
Brukt på riktig måte kan roboten bli kokkenes beste venn. Roboten kan frigjøre tid og krefter på kjøkkenet slik at kokkene kan gjøre det de liker beste; være kreative og utvikle gode smaker.
Vi leser stadig om det - teknologien som overtar oppgaver på flere og flere områder. Om yrker som forsvinner eller snart er en saga blott. Nylig kom det en nyhet fra NHOs Kompetansebarometer som viste at hele 29 prosent av bedriftene i mat- og drikkenæringen har automatisert og implementert roboter i produksjonen sin. Det gjør at denne næringen leder an i robotiseringen her i landet.
Bare Orkla har investert over 130 millioner kroner i ny teknologi og bedre produksjonsflyt i fabrikkanlegget sitt i Fredrikstad, som produserer gule bokser med Stabburet leverpostei. Å jobbe smartere, mer effektiv og levere bedre kvalitet er drivkraften. I tillegg handler det om at ny teknologi og økt automatisering er viktige tiltak innen helse, miljø og sikkerhet.

FRIGJORT FRA RUTINEOPPGAVER
- Dette høres da bra ut! Ingen flere tunge løft og ujevn kvalitet. Eller?
Joe Harald Strand, daglig leder i Bransjeforening for storkjøkkenleverandører i Norge (BFSN) tror vi skal langt fram i tid før vi ser at alle oppgaver på et storkjøkken er automatisert.
- Det er mange oppgaver som kan gjøres enklere, raskere og tryggere. Men langt fra alle. Det som gjør kokker kreative og evner å sette sammen smakfulle menyer, servere og yte service eller sørge for at alt av utstyr og maskiner på kjøkkenet fungerer, kan ikke erstattes av maskiner. Å utvikle den gode smaken er ikke mulig uten mennesker.
Maskiner kan sikkert utvikle formler, men der er vi ikke i dag, sier Strand. Han mener målet med den teknologiske utviklingen må være at det forskes fr
Gå til mediet

Flere saker fra Kjøkkenskriveren

Arrangøren av Fagmessen Østlandske Storhusholdning går inn i Trondheim Messeselskap AS. Prosjektleder Konrad Sel fortsetter i rollen.
Kjøkkenskriveren 04.05.2026
På Felleskjøkkenet på Alna i Oslo er det ikke bare mat som produseres. Her skapes struktur, fellesskap og ikke minst nye muligheter.
Kjøkkenskriveren 04.05.2026
Arbeidstilsynet gjennomførte 14 380 tilsyn i 2025, rundt 1 300 flere enn året før, som del av en styrket innsats mot useriøsitet i arbeidslivet.
Kjøkkenskriveren 04.05.2026
Salget av økologisk mat og drikke til offentlige storhusholdninger falt med 10 prosent fra 2024 til 2025. Samtidig økte salget til private storhusholdninger med 15 prosent.
Kjøkkenskriveren 04.05.2026
LEGE OG kostholdsekspert Sofie Hexeberg og forfatter og helsecoach Lian Kirksæther har gitt ut boka Når sunn mat gjør deg syk.
Kjøkkenskriveren 04.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt