Panorama Nyheter
18.11.2017
Titusenvis av demonstranter i feststemning krevde lørdag at Zimbabwes 93 år gamle president Robert Mugabe må gå av umiddelbart. Bilder av Mugabe ble revet ned fra offentlige bygninger i hovedstaden Harare. Demonstrantene kom fra hele landet.
Politiet, som nå har vendt Mugabe ryggen ga tillatelse til demonstrasjonen. Militære kjøretøyer var med i opptoget. Det ble tutet med bilhorn og det ble danset og sunget.
Les merDet var onsdag at regjeringshæren i Zimbabwe grep makten og satte den 93 år gamle presidenten i husarrest, men de nekter for at det var snakk om et militærkupp. Mange av menneskene i protestmarsjen betrakter nå soldatene som helter. De stiller seg opp sammen med soldater eller ved siden av stridsvogner for å ta selfies. Også landets hvite innbyggere er med.
Mugabe, som på stadig mer autoritært vis har ledet landet i 37 år, nekter å gå av, til tross for at også alle provinslag av regjeringspartiet ZANU-PF nå stiller seg bak dette kravet. Noen politiske observatører mener det kan bety at Mugabe kan bli avsatt i l


































































































