Panorama Nyheter
21.03.2018
UTEKONTORET: En dag er det terrorangrep. Den neste dagen er det sandstormer som setter en stopper for hjelpearbeidet. Ingen dag er lik for Anja Riiser.
Statsviteren fra Skedsmokorset har bruket hele sitt yrkesliv på bistand og humanitært arbeid. Når det røyner på lengter hun til Gardermoen en vinterdag; det å lande, kjenne på stillheten og kulden. Riiser bor i Maiduguri og er områdeleder for delstatene Borno, Adamawa og Yobe i Nigeria.
Les mer- Hva er spesielt med jobben du har?
- Det er alltid dårlig nytt for et land når folk som jeg dukker opp. Det betyr at det jo er krig og konflikt og at samfunnsstrukturer har brutt sammen. For meg er det å på daglig basis finne praktiske løsninger noe som gjør jobben veldig spennende. Det er litt sånn; i går var det terrorangrep, hvordan unngå å sette folk i fare? I dag er det sandstormer, så nei, vi kan ikke bruke helikopter. Man baler med nesten umulige problemstillinger hele tiden og det er aldri slik at man har tilstrekkelige ressurser.
- Hvordan orker du? Det får jeg ofte spørsmål om. Vi jobber hele tiden med de mest sårbare menneskene i verden. De har veldig lite. Me


































































































