AddToAny

For få ansatte eier aksjer i egen bedrift

Bare seks av ti ansatte i finans og inkasso er eiere i egen bedrift, men interessen for medeierskap er stor hos de hovedtillitsvalgte.
Finansforbundet har gjennomført en spørreundersøkelse blant de hovedtillitsvalgte om utbredelsen av medeierskapsordninger innen finans. 112 hovedtillitsvalgte svarte på undersøkelsen. Bedriftene representerer rundt 38 000 ansatte eller 99 prosent av de ansatte innen tariffområdene Finans Norge og Virke Inkasso. Undersøkelsen gir derfor et representativt bilde av medeierskap i disse to næringene.

Overraskende nok viser undersøkelsen at det bare er en fjerdedel av bedriftene som har et medeierskapsprogram for ansatte. Disse står for over halvparten av de ansatte i bransjen. Her finner vi store konsern som DNB og Gjensidige, men også Andebu Sparebank med sine 30 ansatte.

Det viser at størrelse ikke er avgjørende for å få på plass en ordning for medeierskap i egen bedrift.

STOR INTERESSE

- Jeg er litt overrasket over at ikke flere ansatte er omfattet av aksjeprogrammer i egen bedrift. Når hele 75 prosent av bedriftene i finans og inkasso ikke har etablert ordninger for medeierskap, så viser det at vi har mye å gå på. Egentlig burde jo 75 prosent av bedriftene har lagt til rette for medeierskap. Potensialet er stort, og derfor er det også gledelig å registrere at interessen blant tillitsvalgte for å få på plass gode ordninger for medeierskap er stor ute i bedriftene. Når de ansatte kommer inn på eiersiden, tar de i større grad del i verdiene de er med på å skape. Det er bra fordi det bidrar til en jevnere fordeling av verdiskapingen mellom ansatte og eierne, sier sjeføkonom Sven Eide i Finansforbundet.

Det er viktig med god forankring av alle fordelene med medeierskap.

Blan

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

Revolut har fått full banklisens i Frankrike og vil bruke landet som springbrett for videre vekst i Europa.
Finansfokus 06.10.2026
Krig, cyberangrep og strømbrudd har gjort kontanter til en del av beredskapen i Europa.
Finansfokus 06.10.2026
EUs likelønnsdirektiv skal sikre mer åpenhet om lønn og lønnsfastsettelsen. Formålet er å sørge for at kvinner og menn får lik lønn for likt arbeid eller arbeid av lik verdi.
Finansfokus 06.10.2026
Jan Sigurd Aarberg har jobbet 40 år i DNB og mener hans generasjon fortsatt har mye å bidra med.
Finansfokus 06.10.2026
Kunstig intelligens har funnet veien inn i dansk finansnæring. 87 prosent av de ansatte bruker KI minst ukentlig, mot under én av tre i 2024.
Finansfokus 06.10.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt