AddToAny

Enklere for menn å nå toppen

Enklere for menn å nå toppen
Like krav, men ulike betingelser er mye av grunnen til at kvinner er betydelig underrepresentert i ledende stillinger i finansbransjen.
Barnefødsler, foreldrepermisjon og stort ansvar hjemme er noe av forklaringen det pekes på i COREs rapport om likestilling i finansbransjen.

Tekst og foto: Sjur Anda

- Kvinner er etterspurt i bransjen og får muligheter. Mange av dem kan og vil lykkes. Samtidig ser vi trekk ved bransjen som forklarer hvorfor kvinner ikke når til topps, sa Sigtona Halrynjo, da hun presenterte rapporten «Kvinner i finans: Kan ikke, vil ikke, får ikke?» under et frokostmøte i går. Rapporten er utarbeidet på oppdrag av Finansforbundet.

Hun pekte på at kvinner og menn jobber i ulike stillinger og forretningsområder i finans. Menn havner ofte i front med kundekontakt, mens kvinnene havner i mer støttende funksjoner. Videre er deler av bransjen organisert med svært høy individuell konkurranse mellom de ansatte, der det konkurreres om både kunder og ansvarsområder. Belønningssystemet er gjerne også svært individuelt, der bonuser favoriserer dem som lykkes å hale i land og beholde de store kundene. For å lykkes i et slikt system kreves det vilje til å ofre mye av familielivet.

- Det er menn med bakkemannskap på hjemmebane som kan være kontinuerlig tilgjengelige på kundenes premisser - også under foreldrepermisjon. De vinner konkurransen om de beste kundene, de beste dealene og de beste lønningene. Da er det de som også når toppen, sa Halrynjo, og fortsatte: - Bransjen risikerer å ikke få de beste, men de som er villige til å ofre familielivet.

Resultatet er at kvinner i stor grad havner bakpå på grunn av stort ansvar hjemme, samt at de mister kontakten med kunder og arbeidsliv under fødselspermisjoner. Da oppstår det et gap, både lønns- og karrieremessig, som de ikke klarer å tette senere.

LØNNSOMT MANGFOLD

Næringsmin

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt