Hamar-bosatte Ole Martin Mortvedt, Politiforums nylig avgåtte redaktør, er svært glad i Mjøsa. Han har tilbrakt så mye tid der ute, at også intervjuer har blitt gjort midt på vannet: Med redaktøren i kajakk og personen som intervjues på telefonen.
- Mortvedt er den som har intervjuet meg mest mens han har sittet i kajakk. Jeg forbinder ham med Mjøsa, har tidligere justisminister Knut Storberget (Ap), fortalt. Riktignok i en spøkefull tone, men likevel, det er helt reelt.
Denne november-morgenen er Mortvedt derimot ikke på Mjøsa. Han sitter inne i toget, på vei til siste arbeidsdag i Politiforum, etter 19 år som redaktør.
På disse årene har han ledet bladet gjennom over 200 utgaver. Under hans ledelse har Politiforum mottatt 13 fagpressepriser, fire hederlige omtaler og én nasjonal mediepris under de årlige medieprisene i Bergen.
Kom med kritikk
At politimannen Mortvedt skulle ende opp som redaktør var likevel litt tilfeldig. Det hele startet da han kom med en kraftsalve fra talerstolen, under Politiets Fellesforbunds landsmøte i Harstad i 2000.
- På den tiden var jeg tillitsvalgt, og lokallagsleder for lensmannsbetjentene i Hedmark. Vi var flere som så at det ikke var noen tanke om hva man ville med bladet. Politiforum var et blad som var preget av møtereferater og pene naturbilder. Hvis man hadde kjørt over fjellet med tog til Gol, for eksempel, tok man et bilde og trykket det i bladet. Det var ingen høyt prioritert oppgave å lage fagforeningsblad. Det var kun en ekstraoppgave lagt på en som hadde for mye å gjøre fra før, sier Mortvedt.
Dermed ble det satt ned et utvalg som skulle evaluere bladet, og blant medlemmene i utvalget var Mortvedt. Da de la fram arbeidet sitt på Politiets Fellesforbunds landsmøte i Harstad, gikk han opp på talerstolen.
- Jeg sa at jeg syntes de sløste bort masse penger på et blad som kom med ting vi ikke syntes var veldig imponerende, og vi anbefalte å ansette en journalist til å lage blad. Jeg skjønner jo at det å kritisere er noe som har fulgt meg i mange år, ler Mortvedt.
- Da jeg hadde sagt det ble jeg rett og slett utfordret, «du som vet så veldig godt hvordan man skal lage blad, kan jo gjøre det selv». Og når jeg blir utfordret har jeg ikke så lett for å si nei. Så jeg sa «det kan jeg gjøre», forteller han.
Når jeg blir utfordret har jeg ikke så lett for å si nei. Så jeg sa «det kan jeg gjøre».
Dermed ble politi-utdannede Mortvedt redaktør for bladet, samtidig som han jobbet som politi i Hamar. Journalistjobben ble gjort på kveldstid.
- Ikke til forkleinelse for Arne Johannesen som ansatte meg, men han visste nok ikke helt hva han skulle hente, og jeg visste ikke helt hva jeg skulle gjøre. Og jeg så at det ikke var praktisk mulig å være redaktør, og samtidig ha full jobb hos politiet på Hamar. Jeg satt i tre kvart år med dobbelt arbeid, og til slutt måtte jeg si at dette klarer jeg ikke. Jeg er nødt til å si det fra meg, sier han.
Men da Politiets Fellesforbund bestemte seg for å lyse ut en egen redaktørstilling like etterpå, søkte han likevel på den. Han syntes jo det var moro. Siden den gangen har han blitt i redaktørstolen.
Fra januar 2004 ble bemanningen økt med en journalist, og i 2015 ble det også ansatt en nettjournalist.
- Jeg har også lært mye av de ulike journalistene som har jobbet i bladet. Både med å ta bilder, presentere stoffet og ikke minst kappe tekst. I begynnelsen trykket vi jo alt vi skrev. Hadde vi for mye tekst kuttet vi bildene, eller brukte flere s


































































































