Advokatbladet
07.10.2020
Domstolene er en statsmakt på linje med regjering og storting, med en helt kritisk samfunnsfunksjon. De kan ikke stenge ned når vi trenger dem som mest.
Og domstolene kan i alle fall ikke stenges ned av de statsmaktene som de skal kontrollere maktutøvelsen til. De andre statsmaktene har snarere en plikt til å sørge for at den dømmende makt kan fungere som forutsatt, ikke minst i krisetider.
12. mars stengte store deler av norsk hverdags- og samfunnsliv helt eller delvis ned. Ni dager senere ble koronaloven enstemmig vedtatt i Stortinget. Loven ga regjeringen ekstraordinære fullmakter, også til å innskrenke borgernes rettigheter og friheter. Situasjonen var som hentet fra rettsstatslitteraturen; vi hadde en situasjon der maktfordelingsprinsippene ble satt på prøve, og der domstolskontrollen med regjeringens omfattende forskriftsmyndighet derfor var særlig viktig.
Hva skjedde med de norske domstolene ukene som fulgte? Jo, de stengte i stor grad ned. Mye tyder på at om lag nitti prosent av alle rettssaker ble utsatt. Når og i hvor stort omfang domstolene vendte tilbake til
Gå til mediet12. mars stengte store deler av norsk hverdags- og samfunnsliv helt eller delvis ned. Ni dager senere ble koronaloven enstemmig vedtatt i Stortinget. Loven ga regjeringen ekstraordinære fullmakter, også til å innskrenke borgernes rettigheter og friheter. Situasjonen var som hentet fra rettsstatslitteraturen; vi hadde en situasjon der maktfordelingsprinsippene ble satt på prøve, og der domstolskontrollen med regjeringens omfattende forskriftsmyndighet derfor var særlig viktig.
Hva skjedde med de norske domstolene ukene som fulgte? Jo, de stengte i stor grad ned. Mye tyder på at om lag nitti prosent av alle rettssaker ble utsatt. Når og i hvor stort omfang domstolene vendte tilbake til


































































































