Reformen innebærer at Oslo byfogdembete vil bli lagt ned som selvstendig domstol. Det får flere til å reagere, deriblant Frank C. Aase som er managing partner i Brækhus Advokatfirma, og medlem av Advokatforeningens utvalg for konkurs, akkord, panterett, tvangsfullbyrdelse og inkasso.
Aase er en av bostyrerne som i lengre tid har engasjert seg i saken. Han har blant annet vært med å inngi høringsuttalelse på vegne av lovutvalget, og har deltatt i høringsrunden i Stortingets justiskomité, der endringene i domstolstrukturen ble behandlet.
- Betydning for arbeidsledigheten
I et innlegg i Dagens Næringsliv ber han politikerne snu og opprettholde Oslo byfogdembete som spesialdomstol.
«I Norge er det til nå åpnet 17 rekonstruksjonsforhandlinger. Til sammenligning ble det kun åpnet fire gjeldsforhandlinger i 2019. Oslo byfogdembete er den eneste spesialdomstolen i Norge innen blant annet konkurs. Av alle de 17 rekonstruksjonene som er åpnet i Norge etter den midlertidige loven trådte i kraft før sommeren, er hele åtte åpnet ved Oslo byfogdembete. Tre av dem - den siste: Norwegian Air Shuttle asa - ble overført til Oslo byfogdembete fra andre domstoler i landet. Dette viser hvor viktig Oslo byfogdembete er som spesialdomstol», skriver Aase.
- Vår største bekymring er at en sammenslåing av Oslo byfogdembete og Oslo tingrett vil kunne redusere mulighetene for vellykkede gjeldsforhandlinger eller rekonstruksjoner, og svekke mulighetene for at at levedyktige virksomheter unngår konkurs. Dette har direkte betydning for arbeidsledigheten og verdiskapning i næringslivet, sier Aase til Advokatbladet.


































































































