AddToAny

Alle får AFP

Fra 1. januar 2023 skal alle som arbeider i en bedrift med tariffavtale og fyller 62 år kunne få AFP. Nå gjenstår det bare at arbeidslivets parter og staten blir enige om finansieringen i skissen til ny AFP.
-Dette er skikkelig gode nyheter for våre medlemmer. Nå får vi en mer rettferdig og forutsigbar ordning som gir langt flere muligheten til å ta ut avtalefestet pensjon (AFP) fra fylte 62 år og livet ut. Dagens regelverk er så komplisert at det nesten er helt umulig å forstå. Fellene er mange. Derfor er det en av fire som ikke får AFP etter dagens regler, forteller sjeføkonom Sven Eide i Finansforbundet.

LIVSVARIG TILLEGG

AFP er i dag en pensjon som kommer i tillegg til ordinær tjenestepensjon og alderspensjon gitt at du fyller de ulike kvalifikasjonskravene.

Tidligere var AFP en tidligpensjon som ble utbetalt fra tidligst 62 år til 67 år, og avkortet mot eventuelt videre arbeidsinntekt. Fra 2011 ble AFP gjort om til en livsvarig ytelse som en del av pensjonsreformen. Målet var endringen var det skulle lønne seg mer å stå lenger i jobb. Omleggingen har hatt god effekt. Ansatte innenfor AFP-området i privat sektor jobber nå i snitt jobber to år lenger.

I lønnsoppgj�

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt