Gjennomgangen som er gjort av UDs Sentral kontrollenhet er oversendt Stortingets kontroll- og konstitusjonskomite. Den har bakgrunn i en serie kritiske oppslag i Verdens Gang i fjor høst.
Det er ikke gjort funn som indikerer at det har skjedd straffbare handlinger.
Tross kritikken mener utenriksminister Børge Brende at forvaltningen av tilskudd nå skal være godt nok.
- Etter at gjennomgangene nå er sluttført er min foreløpige vurdering at det interne regelverket og de sentrale lovverk som regulerer tilskuddsforvaltningen, er tilstrekkelige, skriver Brende i et brev til Stortinget.
Sentral kontrollenhets gjennomgang gjaldt spesielt UDs tildeling og forvaltning av tilskudd til ILPI gjennom Nuclear Weapons Project. Men kontrollenheten har tatt en bredere gjennomgang der også bistandsprosjekter er med.
I perioden 2009 til 2016 mottok ILPI over 1


































































































