- Det er tragisk at det fortsatt ikke er en palestinsk stat så mange år senere, sier Støre i anledning av at det onsdag er 30 år siden Oslo-avtalen ble undertegnet på plenen utenfor Det hvite hus i Washington.
Alt i 2010 konstaterte Støre, som da var utenriksminister, at det brant et blått lys for tostatsløsningen. 13 år senere fastholder han likevel at Oslo-avtalen var viktig.
- Det var et stort gjennombrudd da Israel og PLO gjensidig anerkjente hverandre for 30 år siden, sier han.
- Oslo-avtalen har bidratt til at palestinerne har fått sine egne institusjoner, og Norge gir ikke opp støtten til det palestinske statsbyggingsprosjektet så lenge palestinerne ønsker vår støtte, sier Støre.
Gjennombrudd
Ledere både på palestinsk og israelsk side har lenge hevdet at Oslo-avtalen er død og begravd. Den oppfatningen deler ikke dagens utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap).
- I lys av den negative utviklingen og manglende framgang i fredsprosessen forstår jeg hvorfor noen feller en slik dom over avtalen. Men Oslo-avtalen har fortsatt relevans, sier hun.
Huitfeldt kaller avtalen et stort gjennombrudd og viser til at den har bidratt til etablering av et palestinsk helsevesen, utdanningssystem, vannforsyning og elektrisitetsforsyning. Tiden er imidlertid i ferd med å renne ut for en tostatsløsning, mener hun.
- Jeg er enig i at utviklingen går i retning av en én-statsrealitet hvor det ikke er like rettigheter for alle som bor der. Men det er ikke for sent å etablere to stater dersom det er politisk vilje til en slik løsning, sier Huitfeldt.
Ingen alternativer
Huitfeldts forgjenger som utenriksminister, Ine Eriksen Søreide (H), mener også at Oslo-avtalen fortsatt er viktig.
- Oslo-avtalene var avgjørende ved at de endret PLOs strategi fra væpnet frigjøringskamp til bygging av en nasjonalstat, og at de fikk Israel til å gå med på prinsippet om en deling av mandatområdet, sier hun til NTB.
- Selv om situasjonen er f


































































































