Førland er en av flere UiO-ansatte som de siste månedene har stått fram i Khrono med sterk kritikk av lønns- og personalsystemet som er utviklet av Direktoratet for økonomiforvaltning DFØ for de fire universitetene i Bergen, Oslo, Tromsø og Trondheim.
- Det som fikk meg til å rykke ut, var intervjuet med Hilde Singsaas, DFØs direktør, i Khrono hvor hun hevdet at systemet fungerer godt, og at det nå går etter planen. Når du daglig erfarer vi hvor utrolig dårlig dette systemet fungerer, oppleves denne uttalelsen som nokså provoserende. Jeg syntes noen måtte si ifra, kommenterte Førland til Uniforum.
- Vi kan uten tvil utvikle systemet mer
- Vi er veldig enige om at problemene i hovedsak dreier seg om betaling til utenlandske oppdragstakere, oppsummerte Bjørn Sæstad, divisjonsdirektør i DFØ fra et møte mellom DFØ og universitetsledelsen 21. april.
- Vi tar kritikken alvorlig, og vi kan uten tvil utvikle systemet mer, konkluderte han.
Universitetsdirektør Arne Benjaminsen lovte på sin side at det nå skal sett


































































































