Khrono
25.04.2023
Høyre kaller Ola Borten Moe inn til Stortinget og vil ha svar på hva han vil gjøre med den kraftige nedgangen i søkning til lærerutdanningene.
Høyre krever svar fra forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe (Sp) om det dramatiske fallet i søkere til alle lærerutdanningene.
Les merNedgangen i søkertall er på 21,9 prosent fra i fjor og har ikke vært lavere siden 2008. Bare 6,3 prosent av alle søkere har lærerstudier som førstevalg, ned fra 10,2 prosent som toppnotering i 2019.
Tallene har fått stortingsrepresentant og medlem av utdannings- og forskningskomiteen på Stortinget, Margret Hagerup (H), til å kalle inn statsråd Ola Borten Moe til Stortinget for en interpellasjonsdebatt.
- Etter sterk vekst i søkertallene til lærerutdanningene under Solberg-regjeringen frem til rekordåret 2019 va


































































































