AddToAny

Vekter Dan Christian er ofte først på et åsted. Flere ganger har det nesten gått galt

Han er 36 år, har jobbet som vekter i Securitas i 15 av dem og ble for tre år siden tillitsvalgt for kollegaene sine.
Nå jobber han i Asker og Bærum, tidligere var det i Oslo. Det var der, under en utrykning, at han lærte at det ikke er lurt å gå inn i en bygning uten å sjekke om tyven har forlatt bygget først.

Akkurat det gjør han ikke igjen.

Innbrudd i svømmehallen

Det var lille julaften og alarmen gikk i en gammel svømmehall under renovering. Bygget lå på en avsidesliggende plass, det var helt stille. Dan Christian rykket ut alene, og så at det var fotspor i snøen rundt bygget. Han konkluderte med at tyven måtte ha forlatt området, men sjekket ikke hvilken vei sporene ledet.

Først da han kom inn i bygget, skjønte han at tyven fremdeles var der.

Dan Cristian fant han inne på et kontor i loftsetasjen. Der satt han med en internettruter i hånda. Kanskje var tyven i ferd med å lete etter et større utbytte denne kvelden - vedkommende var ruset og desperat etter å finne noe av verdi.

«Hva er det du gjør her?» spurte Dan Christian. «Jeg er her på alarm», svarte mannen. «Der er det jeg som er», svarte Dan Christian. Han la merke til at innbruddstyven hadde på deg en uniform fra Hafslund Sikkerhet, et vaktselskap som ikke lenger finnes.

«Det er greit, da bare drar jeg, da», sa tyven, men det kunne ikke Securitas-vekteren tillate. Han ba mannen sette seg ned til politiet kom.

«Vær så snill, det er lille julaften», sa tyven. Han ba om nåde, men skiftet humør da bønnen ikke ble hørt. Nå tok han fram en avbitertang: «Flytt deg, hvis ikke bruker jeg denne», lød trusselen.

- Altfor stor risiko

Dan Christian vurderte situasjonen raskt. Så at tanga var stor og tung, og tenkte at han ville rekke å komme seg unna hvis mannen svinget den til et slag. Han ringte politiet, og tyven gikk til angrep, men Dan Christian fikk slått tanga unna og lagt tyven i bakken. Så vred mannen seg unna og løp ned i underetasjen.

Der lå svømmehallens gamle garderober - av den typen hvor hver dusj er avgrenset med en flisvegg. Det var stummende mørkt og tyven kunne gjemme seg i hvilket som helst av avlukkene. Nå gikk Dan Christian stille ut av bygget, og ventet på politiet.

Politiet kom, og pågrep tyven. Senere har vekteren opplevd å bli truet med både saks, kniv og machete på jobb - og vet at han burde håndtert situasjonen i den gamle svømmehallen annerledes.

- Tyven kunne hatt andre våpen på seg.

Les mer

Flere saker fra Arbeidsmanden

Etter tre uker i streik er renholderne hos tillitsvalgt Ruta Grindvoll fornøyde med den nye lønna. Renholderstreiken var over etter at partene ble enige hos Riksmekleren natt til 31. mai.
Arbeidsmanden 12.06.2026
Han er snart 40 år og har vært vekter i halvparten av dem.
Arbeidsmanden 12.06.2026
Hvor tynn er egentlig grensen fra å gjøre jobben sin til å bli et offer? * I 2018 ble jeg og min kollega knivstukket da jeg stoppet en butikktyv.
Arbeidsmanden 12.06.2026
SPØRSMÅL: Prisen på gull, men også sølv, har økt betraktelig, og derfor har også verdien på bunaden min gått opp.
Arbeidsmanden 12.06.2026
Gjennom gruveselskapet Store Norske har norske myndigheter kontroll over store landområder på Svalbard. Nå kan den glippe.
Arbeidsmanden 12.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt