Røksund er maskinfører og kom inn i yrket for 37 år siden. Han ble raskt tillitsvalgt i Statens vegvesen, og fikk oppleve av fagforeningen hadde en reell makt - de tillitsvalgte ble lyttet til.
I 2003 ble produksjonsvirksomheten i Statens vegvesen skilt ut som et eget statlig aksjeselskap, Mesta. I dag er Jarle Røksund hovedtillitsvalgt for mellom 700 og 800 arbeidstakere innenfor drift og vedlikehold i Mesta og sitter i Arbeidsmandsforbundets landsstyre. I tillegg har han sittet i avdelingsstyret i snart 30 år og som nestleder de siste 15.
Privat
Da Frode Engen fikk jobb som distriktssekretær og sluttet som leder i avdeling 5 i november 2021, tok Røksund over Engens oppgaver. Nå er maskinføreren formelt valgt som leder for avdeling 5, som dekker fylkene Hedmark og Oppland.
Bekymret for streik
- Jeg måtte steppe inn. Det var ingen andre som ville ta vervet, og jeg måtte jo ta ansvar, sier 61-åringen.
Det er omtrent sånn det har vært opp gjennom: Røksund vet knapt hvorfor han er blitt tillitsvalgt og fagforeningsmann, han har bare følt at noen må ta oppgavene.
Nå har han en ganske grei oversikt over hva som venter ham som leder. I første omgang er han spent på lønnsoppgjøret.
- Blir det streik, blir det mye arbeid på meg, sier han, og legger til:
- Det er ikke sikkert at det blir streik i vår bransje, men jeg er redd for at det kan bli et knippe streiker generelt i dette oppgjøret. Folk forventer mye og kan komme til å svare nei i uravstemningene.
Opptatt av heltid
Spør du


































































































