AddToAny

FREMTIDENS BRILLER - HOLDBARHET OG BÆREKRAFT ER VIKTIG

FREMTIDENS BRILLER - HOLDBARHET OG BÆREKRAFT ER VIKTIG
Prosessen med å lage en brilleinnfatning av høy kvalitet kan være så lang og nennsom at brillen gjerne kan ha vært håndtert av hundre hender før ferdigstillelse. Da bør den vare en stund. Vi har besøkt OPO Scandinavia i Malmö.
Ute er det sur vind og snøfiller i lufta, men inne hos OPO Scandinavia er det lyst, varmt og hyggelig. Her holder totalt 19 medarbeidere (derav syv selgere) til i romslige lokaler. Anna Mälstad som har hentet meg på stasjonen, er den som sammen med kollega Ibolya Vass designer alle brillene. Akkurat nå er hun i full gang med å designe briller som skal ut på markedet om et år. For så lang tid tar det faktisk fra start til ferdig produkt.

- Vi ønsker å være optikernes beste partner, sier sjefdesigner Anna Mälstad. - Ved å ha sentralt lager i Malmø kan vi levere raskt, og vi gjør vårt beste for å gi våre kunder den beste service. Våre produkter skal være bærekraftige, og de skal ha så høy kvalitet at de kan holde i mange år.

Først utarbeides et konsept, så lages det tegninger og deretter vurderes farger, før det produseres prototyper. På dette stadium inviteres nå, som en del av prosessen, et utvalg kunder som gir tilbakemeldinger om blant annet passform og farger. Optikerne skal også vurdere om det går greit å sette glass i brillene og om de er enkle å arbeide med. - Vår største målgruppe i Kuno Qvist er kvinner som bruker progressive glass, sier Anna, - derfor er disse tilbakemeldingene f
Gå til mediet

Flere saker fra Optikeren

NOFs medlemsmasse er i endring og har nye ønsker og behov for medlemskapet. Nå lanseres de første avtalene med medlemsrabatt hos ulike aktører innen helse og fritid.
Optikeren 03.11.2025
Mizanur Rahman og Martin Ølander kunne fortelle om hvorfor det er lurt å også være fagorganisert i Akademikerforbundet.
Optikeren 01.07.2024
De jobber med alt fra etikk, til kliniske retningslinjer, humanitært arbeid og optikeres kompetanse. I høst samarbeidet de med styret for å gjøre hverandre enda bedre.
Optikeren 18.12.2023
Relevant og nyttig forskning ble presentert på Kongsberg Vision Meeting 2023. Her får du høydepunktene med optikerblikk!
Optikeren 18.12.2023
I høst kom det på plass en samarbeidsavtale mellom Norges Optikerforbund og Akademikerforbundet. Denne avtalen vil bidra til å styrke deg som fagperson og arbeidstaker.
Optikeren 18.12.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt