AddToAny

Hvordan bli «a reader»

Hvordan bli «a reader»
Det finnes biblioteker, og det finnes superbiblioteker, som inneholder «nesten alt» . Et av de siste er British Library . Men hvordan kan man bruke det - som nordmann?
Jeg møter opp ti på halv ti, og stiller meg i køen utenfor British Library, som ligger rett ved siden av jernbanestasjonen St. Pancras i London. Utenifra er ikke bygningen, som i fjor fylte 20 år, den vakreste jeg har sett, og det er de som har kalt det «et av verdens styggeste hus». Prins Charles har beskrevet biblioteket, tegnet av Sir Colin St John Wilson i brutalisme-stil, som «en forvirret samling av skur» som ville passe utmerket som «akademi for et hemmelig politi.»
I køen, som strekker seg ca. 50-70 meter ut på plassen før biblioteket åpner, møter jeg Nektoria («Niki») McWilliams, som tar i doktorgrad i filmhistorie og opprinnelig er fra Australia, men bor i London. Det vil si, familien hennes er fra Hellas, og hun jobber med et prosjekt hvor hun studerer greske immigranter til Australia.
Og selvsagt finnes det unike kilder til dette og de fleste andre sære og spesielle tema i British Library. Man kan finne nesten alt der, mener Niki, som ofte er å finne på biblioteket. Men man må få et Reader´s Pass, eller bli «a reader» som biblioteket kaller det, for å kunne studere materialet på en av de ni temaspesifikke lesesalene. Det er ikke mulig å ta ut materiale.

Ta med adressebevis
Men kan hvem som helst bli medlem, kan for eksempel jeg, som bor i Oslo? Jo, det kan jeg, viser det seg. Men jeg må vise frem identifikasjon med hjemmeadresse. Det er jo litt kinkig, for hverken pass, norsk bankkort eller pressekort inneholder adresse. Hvis man kan vise frem et relativt nytt brev stilet til en selv, og som inneholder adresse, går det fint, forsikrer hyggelige Majdi Iouhichi i registreringsrommet, som ligger en etasje ned, etter at jeg har gått forbi sikkerhetskontrollen som har tittet ned i veskene våre. Jeg viser frem en datert faktura med min hjemmeadresse på min email på telefonen, og etter en ti minutters venting står jeg der med beviset på at jeg er blitt en leser. (På nettsiden til BL står det helt presise instruksjoner om hvilke brev og dokumenter de aksepterer som bevis på adresse.) Iouhichi innprenter meg at ingen væske må tas inn på lesesalene, og ingen kulepenner, skjønt blyant er ok. Det er lov til å ta med computer, og man kan ta bi
Gå til mediet

Flere saker fra Bok og bibliotek

Det sier Soraya Hariyani Putri. Hun er bibliotekar i Indonesia, et land der LHBTQ+ fortsatt er tabu. Hvordan påvirker religiøse og sosiale normer tilgangen på litteratur og informasjon? Blir spor av skeive liv bevart, eller blir de tiet i hjel som følge av selvsensur og andre mekanismer?
Bok og bibliotek 24.09.2025
Det meste av innhaldet på nettsida og i podkasten vår kjem ikkje i papirutgåva. Her er nokre smakebitar.
Bok og bibliotek 24.09.2025
DE SKULLE BARE VISST ...
Bok og bibliotek 24.09.2025
Odin Nøsen er rådgiver for skole i Randaberg kommune og har jobbet med IKT knyttet til undervisning i en årrekke. Han supplerer gjerne Erik Henz Kjeldsens skeptiske perspektiv.
Bok og bibliotek 24.09.2025
Hvilken rolle spiller biblioteket for de voldsherjede innbyggerne i Gaza? Og når krigen raser der, hva betyr biblioteket her hjemme?
Bok og bibliotek 24.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt