I forrige uke uttrykte FNs høykommissær for menneskerettigheter, Michelle Bachelet, alvorlig bekymring i oppløpet til valget. Hun påpekte at politiet hadde gått brutalt fram mot opposisjonens valgmøter flere steder.
Kongos sittende president, Joseph Kabila, skulle ifølge grunnloven ha trukket seg fra makten i desember 2016, men har trenert gjennomføringen av nye valg helt til nå. Overfor Reuters og andre medier har han sagt at han kan tenke seg å stille til gjenvalg igjen i 2023. Han har håndplukket Emmanuel Ramazani Shadary som ny presidentkandidat for den sittende regjeringskoalisjonen.
Shadary er under EU-sanksjoner for brudd på menneskerettighetene. Som innenriksminister var han ansvarlig for slå ned pro-demokrati demonstrasjoner med vold og for å være med på utsettelsen av valget.
Han vin


































































































