«Når et egg knuses fra innsida, er det liv. Men når det knuses fra utsida, er det død», sa statsministeren nylig på kongressen til den regjerende koalisjonen, Ethiopian People's Revolutionary Democratic Front (EPRDF), i byen Hawassa.
Uttalelsen ble tolket som at han ville gi nytt liv til EPRDF, som er blitt kritisert for angivelig brudd på menneskerettigheter, svekket pressefrihet og dårlig styresett i løpet av sine tre tiår ved makten.
Abiy kom til makten etter at statsminister Hailemariam Desalegn gikk av, i ei tid da folk var rasende over sikkerhetsstyrkenes drap på demonstranter som deltok i protester mot regjeringen.
Store forandringer
«For sju måneder siden var det ingen som drømte om en så bemerkelsesverdig forandring i dette landet,» sa avtroppende president Mulatu Teshome i sin avskjedstale til nasjonalforsamlingen sist torsdag. Han minnet om de urolige dagene før Abiy Ahmed ble valgt til statsminister. «På det tidspunktet sto vårt land ved en skillevei, og bønnfalt sine barn om å redde henne», sa Teshome.
I likhet med tidligere statsminister Hailemariam gikk president Mulatu også av, for å bli en del av reformprosessen og det raske endringen


































































































