Fra et lite kontorlandskap i Brenneriveien på Grünerløkka i Oslo har stiftelsen i det stille strukket sitt tjenestenettverk ut til noen av verdens fattigste og mest urolige områder. Spesialområdet er arbeid i sårbare stater. Fra en sped begynnelse i 2011 har NIS vokst kraftig og har i dag 120 ansatte. Åtte jobber i Oslo, resten arbeider i Somalia, Mali og Myanmar. Bare et fåtall er nordmenn, de fleste lokalt ansatte.
I fjor hadde NIS 190 millioner kroner i driftsinntekter, pengene kom fra hele 14 ulike givere. Blant dem er EU, FN, Storbritannia, Tyskland og Norge.
Hovedforklaringen på at NIS har vokst til å bli en markant norsk bistandsaktør er rett og slett at stiftelsen kan framvise gode resultater, ifølge Sevrin.
Utypisk
- Vekst ikke er noe mål for NIS, vi først og fremst er opptatt av å jobbe der vi kan gjøre en forskjell, sier Sevrin. Han understreker at NIS jobber på en måte som er ganske annerledes enn mer tradisjonelle bistandsaktører.
- Da vi startet i 2011, så vi et behov som ikke ble dekket av de humanitære organisasjonene som opererte i konflikt-områder. Vi mente det burde være mulig å gjøre mer enn å gi humanitær hjelp, også i disse sårbare statene. Våre folk jobber sammen med myndighetene i de ulike landene. Vi hjelper dem med å få på plass helt enkle konkrete tjenester som forbedrer hverdagen til folk, sier Sevrin.
Sevrin


































































































