Holmqvist følger Mugabe fra han tidlig på 1970-tallet satt fengslet og fram til november 2017 da 93-åringen ble styrtet av de militære- etter 37 år ved makten. Når forfatterens forakt for diktatoren er blandet med fasinasjon skyldes dette ikke minst de markerte karakterendringer han mener Mugabe har gjennomgått over tiårene. Det er snakk om en dyptgripende personforvandling fra tiden da den svenske Amnesty-komiteen formidlet bøker til den fengslede Mugabe og medvirket til hans utdanning, og fram til år med despotisk atferd overfor høy og lav.
Sveriges venn
Noen år etter fengselsopphold og landflyktighet i Mosambik besøkte Mugabe i 1977 Sveriges Amnesty og Sida. Hans første kone, Sally, som døde i 1992, drev ved flere anledninger omfattende informasjonsarbeid omkring i Sverige om raseforhold og undertrykkelse i Rhodesia. Mugabe hadde stor fordel av ektefellens arbeid og han hadde mye å takke svenske venner for før han vant indre maktkamper i opposisjonen og mot Ian Smiths Rhodesia, og etter valget i 1980 kunne han overta som statsminister i Zimbabwe.
Halvannet år etter valget kom han på offisielt besøk til Sverige hvor myndighetene med pomp og prakt kunne demonstrere at dette var en person de hadde tillit og store forventninger til.
Ledende politikere i Norge hadde som kjent tilsvarende følelser overfor den første svarte lederen i det nyetablerte Zimbabwe. Mugabes mange o


































































































