AddToAny

Advarer mot trend i arbeidsmiljøsaker

Advarer mot trend i arbeidsmiljøsaker
NTL-tillitsvalgt Trygve Baltzersen mener bruken av faktaundersøkelser i staten må tøyles. - Metoden brukes for å få ledere «av kroken» og hindrer utvikling av arbeidsmiljøet, mener han.
Det siste halvannet året har leder Trygve Baltzersen i NTL NAV Rogaland oppdaget en trend han misliker sterkt. Arbeidsgiver har brukt en metode som kalles faktaundersøkelse for å komme til bunns i ulike arbeidsmiljøproblemer.
Baltzersen mener metodikken er helt uegnet til slike tema, og at den i verste fall fungerer som straff for ansatte som for eksempel varsler, og spiller tillitsvalgte utover sidelinja.

Domstolsprinsipper. - Dette må slås tilbake. Vi kan ikke leve med at dette brukes, for det kan brukes som en undertrykkelsesmekanisme, sier han.
Metoden er utviklet av forskere, og i følge Arbeidstilsynet kan metoden tas i bruk i konkrete saker om mobbing og trakassering. Den er inspirert av rettsprosesser, der det er intervjuer med de involverte og kontradiksjon, altså at den som får påstander mot seg får svare på disse.
Den som utfører undersøkelsen vurderer dermed hva som mest sannsynlig er sant, og «frikjenner» eller kjenner vedkommende «skyldig».
I tillegg er det meste skjermet for innsyn fra for eksempel tillitsvalgte, og når «dom» er falt kan den ikke ankes. I tilfellene i Rogaland har det som oftest vært ansatte i HR-avdelingene som har utført undersøkelsen, før fylkesdirektøren godkjenner konklusjonen. Da må alle rette seg etter denne.

Arbeidsgiver «eier». - Mitt klare inntrykk av undersøkelsene her er at de er utrolig partiske, og laget for å få leder «av kroken». Undersøkelsen er arbeidsgivers eiendom, og vi tillitsvalgte har hele tiden en kamp for å få innsyn, sier han.
Baltzersen understreker at i alvorlige, kanskje straffbare, saker om mobbing og trakassering, må alt gjøres for å komme til bunns i sakene. I disse tilfellene mener han faktaundersøkelser
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NTL-magasinet

NTL Forsvar har fått 30 prosent flere medlemmer i løpet av noen få år. Ledelsen tror de har tjent på å være veldig synlige.
NTL-magasinet 28.04.2026
Halvorsen starter dermed på sitt 17. år som leder av den største landsforeningen i NTL, med i overkant av 6400 yrkesaktive medlemmer.
NTL-magasinet 28.04.2026
Ansatte har ytringsfrihet.
NTL-magasinet 28.04.2026
Leder John Magne Pedersen Tangen går inn i sitt siste år i NTL Ung med mål om videre vekst.
NTL-magasinet 28.04.2026
NTL-ere drifter leiren i Polen hvor ukrainske soldater gjør seg klare til videre krigføring.
NTL-magasinet 28.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt