Det er Silja Dögg Gunnarsdóttir som har fremmet forslaget. Hun representerer Fremskrittspartiet, som på Island er et sentrumsparti mest lik Venstre i Norge.
Hun presiserer at forslaget handler om barns rettigheter.
- For meg handler dette om å beskytte barn og om individets rett til å bestemme over egen kropp, sier hun på telefon fra Island.
- Jeg fremmet forslaget fordi jeg ble klar over at omskjæring av gutter er lov, mens omskjæring av jenter er forbudt. Jeg mener de må behandles likt.
Religiøs motstand
Lovforslaget har vakt stor oppmerksomhet, ikke bare på Island, men også internasjonalt. I The Guardian uttaler flere religiøse ledere seg sterkt kritisk. De frykter et forbud vil føre til at praksisen går under jorden eller at barn blir sendt til utlandet for å bli omskåret.
- De hevder at rituell omskjæring av


































































































